Dökümanlar inceleniyor

Görev yaptığı dönemde "örtülü ödenek"ten kullanılan para nedeniyle tutuklu sanık Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün verdiği ifade sonrasında İstanbul ve Ankara'da toplam 11 adreste yapılan aramalarda 2 silah ile 1 susturucu bulunduğu öğrenildi. İstanbul'daki 10 adreste ve Ersöz'ün hastane odasında yapılan aramalarda bazı dökümanlara incelenmek üzere el konulduğu belirtildi. Ersöz'ün İstanbul Üniversitesi Hastanesi'ndeki odasında yapılan aramada, kızı Fulya Ersöz'ün çantasının aranmasıyla ilgili tartışma yaşandığı öğrenildi.

Ergenekon soruşturması kapsamında ifadesi alınan tutuklu sanık Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün ifadesinin ardından İstanbul Cumhuriyet Savcılığı yeni bir soruşturma açmış ve bu kapsamda İstanbul'da 10, Ankara'da ise bir adreste aramalar yapılmıştı. İstanbul'daki aramalar kapsamında bazı dokümanlara el konulduğu ve iki silah ile bir susturucu ele geçirildiği belirtildi. Silahların balistik ve kriminal incelemesinin henüz yapılmadığı öğrenildi. Ele geçirilen silahların hangi adreste ele geçirildiği ise netleştirilemedi. Arama yapılan adreslerden birinin emekli bir askere ait olduğu öğrenildi.
Aramaların en dikkat çeken adresi Ersöz'ün Çapa'daki İstanbul Üniversitesi Hastanesi'ndeki odasında yapılanlar oldu. Arama kararının alınmasının ardından hastaneye gelen görevli polisler odanın her tarafını aradı. Bu sırada odada bulunan Ersöz'ün kızı Fulya Ersöz'ün de çantası görevli polisler tarafından aranmak istendi. Ancak Fulya Ersöz'ün buna yanaşmaması üzerine tartışma yaşandı. İtirazlara rağmen polis ekipleri Ersöz'ün çantasını da aradı. Aramalar kapsamında gözaltına alınan kimsenin bulunmadığı belirtildi.

Öte yandan örtülü ödenek ile ilgili toplam 5 kişiye adliyeye gelmeleri için çağrı yapıldığı, bunlardan 3'ünün Ankara'dan çağrıldığı öğrenildi. Aramalar kapsamında ele geçirilen malzemelerin incelendiği ve soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

ERGENEKON SANIĞI HASAN ATİLLA UĞUR ADLİYEDEN AYRILDI

İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından emekli albay Hasan Atilla Uğur, örtülü ödenek soruşturması kapsamında ifadesi alındıktan sonra tekrar cezaevine gönderildi. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde tutuklu bulunan Hasan Atilla Uğur, sabah saatlerinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilmişti. Uğur, emekli Orgeneral Şener Eruygur'un Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde örtülü ödenekten nereye harcandığı tespit edilemeyen 7.5 trilyonla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Cumhuriyet Savcıları Fikret Seçen ve Murat Yönder'e ifade verdi. İfadesi tamamlanan Uğur, adliye kapısına sıfır yanaştırılan ring aracına bindirilerek, cezaevine gönderildi.
BİZE ULAŞIN