Evlilik şebekesi

Kendi kontrollerindeki kadınları, zengin ve yalnız erkeklerle evlendirip, güvenlerini kazandıktan sonra ziynet eşyalarıyla kaçmalarını sağlayarak vurgun yapan şebeke, jandarma tarafından çökertildi. Balıkesir merkezli 20 ildeki eş zamanlı operasyonda 15'i kadın 50 kişi gözaltına alındı.

Yüzlerce mağduru bulunan şebekenin, aynı kadınları defalarca evlendirdiği, kurbanlardan evlendirdikleri kadınlar için ekonomik durumlarına göre 6 ile 25 bin TL aldığı ve vurgunun boyutunun 3 milyon TL'yi bulduğu belirlendi.

Balıkesir'de geçtiğimiz yıl evlenme vaadiyle dolandırılan bir kişi, bir süre önce kendisini dolandıran şebeke üyelerinden biriyle Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde karşılaşınca kavga çıktı. Olayın sizini süren jandarma ekipleri, aylarca teknik takip ve istihbarat çalışması yaptıktan sonra, evlilik şebekesine ulaştı. Zanlıların Balıkesir başta olmak üzere birçok ilde yaşlı ve zengin, dul ya da bekar erkeklerle şebeke üyesi kadınları resmi ya da imam nikahıyla evlendirdiğini, bu kadınların da eşlerinin güvenini kazandıktan sonra ziynet eşyaları, para ve hediyelerle birlikte suç örgütüne geri döndüklerini belirledi.

ÇOK KOCALI KADINLAR

Şebekenin, kurbanlarını özellikle kırsal kesimden seçtiği ve evlendirme vaadiyle kandırdığı yalnız ve zengin erkeklere bütçesine göre kadın ayarladığı tespit edildi. Balıkesir'in İvrindi ilçesinde yapılan bir evliliğin ardından 25 bin lira değerindeki takı ve parayı alıp kaçan A.K. adlı kadının, şebeke tarafından biri resmi, beşi dini olmak üzere altı kez evlendirildiği ve bütün eşlerini aynı şekilde dolandırdığı belirlendi.

MAĞDURLAR TELEVİZYONA KOŞTU

Mağdur erkeklerin bazılarının ATV'de yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert Programı'na katılarak eşlerinin da düğünlerinde takılan altınları alarak kaçmasından şikayet ettikleri belirlendi. Yetkililer, şüphelilerin verdiği ifadeler doğrultusunda operasyonun başka illerde de sürdürülebileceğini, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi.
BİZE ULAŞIN