AK Parti: Sivil anayasa şart

Hoşumuza gitmese de saygı duyarız (Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış): Hoşumuza gitmese de saygı duymamız gereken bir karar. Ama bize verdiği çok açık ve net bir mesaj vardır. O da Türkiye'nin anayasa reformuna ihtiyaç duyduğudur. Muhalefet partileri destek vermese de gerekirse referandumla anayasa süreci devam edecek.
Siyasi bir karar (AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ): Karar Anayasa'nın 145. maddesine aykırı. Hukuk vasfından ziyade siyasi vasfı ağır basan bir karar.
Anayasa ihtiyaçlara cevap vermiyor (AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç): Anayasa'nın Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak olduğu kanaatimizi pekiştiren bir karar olmuştur.
Sivil bir anayasa kaçınılmaz (AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz): Artık Türkiye'de yeni bir anayasa, sivil bir anayasa kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu konuda Anayasa Mahkemesi'nin yapacağı bir şey yok.
Mahkeme ruhun gerisinde (TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya): Anayasa Mahkemesi, zor zamanların zor davasında Anayasamızın ikinci maddesinde çizili olan Anayasa ruhunun gerisinde kalmıştır. (Mevcut davalara etkisiyle ilgili) Zaten yasama organının değişikliğinden önce 250. madde vardı ve belli suçlarda görevin adli yargıda olduğu düzenlenmişti. O noktada bir sorun doğmaz.
Ergenekon'la ilgisi yok (Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu): Biz onu çıkardığımız zaman zaten bugünkü davaların çoğu başlamış durumdaydı. Dolayısıyla Ergenekon olarak adlandırılan büyük isim altındaki davaların bununla bir alakası yok.

BİZE ULAŞIN