Balyoz'da yeni iddia: Hisarcıklıoğlu başbakan

Cumartesi 23.01.2010
ABONE OL
BALYOZ Harekât Planı'yla ilgili haberlerini sürdüren Taraf gazetesi dünkü sayısında AK Parti'nin iktidardan düşürülmesinin ardından generallerce bir 'Milli Mutabakat Hükümeti' kurulmasının sağlanacağı iddiasına yer verdi. Gazete, cuntanın, Başbakanlığa TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu getireceğini öne sürdü. İşte iddialardan bazıları:
Abdullah Gül'ün başbakanlığındaki 58'inci hükümetin devrilmesi durumunda hükümet programı oluşturuldu. Tavsiye edilen bakanlar kurulu listesi hazırlandı. Başbakanlığa Hisarcıklıoğlu'nun getirilmesi planlandı.
Milli Mutabakat Hükümeti Programı'nda türban sınırlanacak. Yargı ve güvenlik alanındaki yeni düzenlemelere gidilecek. Koruculuk güçlendirilerek Güneydoğu'daki feodal yapı kaldırılacak. Silah harcamaları artırılacak ve güvenlik kuvvetlerinin mesken sorunları çözülecek. Temel eğitim 11 yıla çıkartılacak, özel üniversiteler devletleştirilecek.
Programda ekonomik alanda alınacak genel önlemler ise şöyle sıralandı: Banka genel müdürlüklerine nitelikli uzman muvazzaf veya emekli askeri personel atanacak. İslami sermayeye ve destek veren kişilerin hesaplarına el konulacak. Yabancı şahıs ve şirketlerin paralarının yurt dışına çıkışı engellenecek. Azınlıklara ait şirketlerin hesaplarına el konulacak, İMKB ve Altın Borsası geçici olarak kapatılacak. Merkez Bankası ve Darphane'ye askerler atanacak. İç ve dış borçların faizleri silinip ödemeleri ertelenecek. Tüm büyük şirket ve holdinglerin yönetim ve denetim kurullarına asker atanacak.