Bu dosyaların kaderi değişecek

Yüksek mahkeme kararı, kamuoyunda ses getiren dosyaların önümüzdeki süreçteki seyrini etkileyecek

ANAYASA Mahkemesi'nin kararı, kozmik oda aramalarından, Ergenekon'a, amirallere suikast girişiminden darbe ve ıslak imzalı eylem planı soruşturmasına kadar birçok dava ve soruşturmayı yakından ilgilendirecek.

KOZMİK ODA: Anayasa Mahkemesi, askerlerin askeri mahalde ne suç işlerlerse işlesinler yetkinin askeri yargıda olduğuna işaret etti. Bu nedenle, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla başlayan soruşturma, askeri savcılığa ilk gidecek dosyalardan gösteriliyor. Ancak soruşturma sadece Arınç'a suikast girişimiyle sınırlı tutulur ve Çukurambar'ın sivil mahal olduğu dikkate alınırsa tartışma konusu olabilecek.

DARBE HAZIRLIĞI İDDİALARI: Eldiven, Ayışığı, Sarıkız, Kafes ve Balyoz gibi darbe iddiaları soruşturmalarında bu darbe planlarının askeri mahalde hazırlandığı dikkate alınırsa, bu planları hazırlayan ve aralarında eski Kuvvet Komutanları Özden Örnek, İbrahim Fırtına, Aytaç Yalman ile eski 1'inci Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın da bulunduğu isimlerle ilgili soruşturmaların askeri yargıda devam edip etmeyeceği tartışılacak. Bu durumda bu kişilerin, emekli olmuş olmaları nedeniyle "asker kişi" olmadıklarından hareketle, sivil yargıda yargılanmaları gündeme gelecek.

ISLAK İMZA: İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nın askeriyede yani askeri mahalde işlendiği ileri sürülmüştü. Ancak bu belge sivil kişi olan bir avukatın bürosundaki arama sırasında bulunmuştu. Eylem Planı'nın altında imzası bulunan ve halen muvazzaf olan Albay Dursun Çiçek ile ilgili soruşturmanın nerede devam edeceği bu durum dikkate alınarak değerlendirilecek. Anayasa Mahkemesi'nin önceki günkü kararına göre bu dosyanın da askeri yargıya gönderilmesi büyük olasılık olarak gösteriliyor.

ERGENEKON DAVASI:
Önceki günkü iptal kararından belki de en az etkilenecek soruşturma ve dava da Ergenekon davası olacak. Bu dava ve soruşturmanın muvazzaf, yani görevi başındaki asker sanıklarının dosyalarının ayrılarak askeri yargıya gönderilmesi gerekecek. İddia edilen suça "iştirak" ettikleri sonucuna varılırsa, bu kişiler de sivil yargıda yargılanmaya devam edilecek. ANKARA

BİZE ULAŞIN