'Darbeyi vatana ihanet sayarım'

Balyoz'da adı darbe sonrası hükümetinin başbakanı olarak geçen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "İhanete teşebbüs edenlerin yanında olmam, olamam" dedi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,"Balyoz darbe planının Başbakanı" olduğunu, önceki gece yarısı kamuoyundan önce öğrendi. İddialar yüzünden uyuyamayan Hisarcıklıoğlu, "Darbe yapmayı vatana ihanet sayarım. Bu bir tezgâh" dedi. Taraf gazetesinde yayımlanan "Balyoz hükümeti" Ankara'yı karıştırdı. Planda, "Milli Mutabakat Hükümeti'nin Başbakanı" olarak ifade edilen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, iddiaları önceki gece öğrendi, ayrıntıları da Taraf gazetesinin gece baskısının yer aldığı internet sitesinden okudu. Hisarcıklıoğlu, sabaha kadar durumu danışmanlarıyla değerlendirdi. Sabah erken saatlerde TOBB binasına gelen Hisarcıklıoğlu, öğleden sonra basın açıklaması yaptı. Darbe iddialarına adının karıştırılmasını "dehşetle" karşıladığını belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

ÜZERİME YAPIŞMAZ: "Bu kirli planlara, adımın karıştırılmasını hayret ve dehşetle karşılıyorum. Ülke meselelerinin çözüm yeri, sadece demokratik platformlardır. Düne kadar, hükümetin yandaşı diyorlardı. Şimdi de darbeci iddialarına maruz kalmaya başladım. Ben darbe yapmayı vatana ihanet kabul ederim. İhanete teşebbüs edenlerin yanında da olmam, olamam. Bu çamur benim üzerime yapışmaz."

TARAF'A DAVA: "Planı ilk kez basından duydum, hazırlayan şahısları tanımıyorum. Demokrasi karşıtı planlara ismimi karıştıranlardan, iddialara dayalı linç fetvaları yayımlanmasından, bulanık suda balık avlamaya çalışanların oltasına takılanlardan, gazetecilerin bunu sorgulamadan yayımlamasından şikâyetçiyim. Gerekli hukuki süreci de başlattım. (Taraf'a mı dava açtınız? sorusu üzerine) 'Adınız geçiyor' diye fikrimiz sorulabilirdi. Tekzip, savcılık başvurusu olmak üzere tüm hukuki haklarımı kullanacağım."

DARBELERDEN ZARAR GÖRDÜM:
"Ailesi 1960 ihtilali, 1971 muhtırası, 1980 darbesinde; şahsen 28 Şubat sürecinde ciddi zararlar gören biriyim. Demokrasi karşıtı hiçbir hareketin içinde yer almadım. Birileri demokrasi dışı hayaller kurabilir. Benim milletimin yer almadığı hiçbir hayalim olmadı. Farabi, 'Ancak özgür birey ve toplumlar ahlaklı olabilir' der. Türkiye'nin sorunlarına meşruiyet dışı yollarla çözüm aranamaz. Demokrasiye sahip çıkmanın yolu, darbeyi ve her türlü darbe teşebbüsünü lanetlemek, hukukun üstünlüğünü, kurumların ve kişilerin saygınlığını korumaktan geçiyor. Hiç kimse, demokrasinin ve hukukun dışına çıkamaz."

KARGALAR GÜLER: "Planda, AB'ye karşı çıkılıyor, özel üniversiteler kapatılıyor, serbest piyasaya hayır deniyor. Çamurun üzerimize yapışmayacak tarafı da burası. Avrupa Odalar Birliği'nin en çok oy alan birinci başkan yardımcısıyım. En çok özelleştirme taraftarı, özel sektörün en üst kuruluşunun başkanıyım.

BİZE ULAŞIN