Kampanya ile 460 bin çocuk sınıfları doldurdu

Milli Eğitim'in başlattığı ve Emine Erdoğan ile Hayrünnisa Gül'ün de destek verdiği "Haydi Kızlar Okula" kampanyasıyla 640 bin olan okula gitmeyen çocuk sayısı 179 bine geriledi

Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından 7 yıl önce başlatılan, Emine Erdoğan ve Hayrünnisa Gül tarafından da desteklenen "Haydi Kızlar Okula" kampanyası meyvelerini verdi. 2003'te 640 bin olan okula gitmeyen çocuk sayısı kampanya sayesinde 179 bine geriledi. Bu kampanyanın yanı sıra "Eğitime Yüzde Yüz Destek" kampanyası sayesinde de çok sayıda okul yapıldı.

179 BİNE KADAR DÜŞTÜ

17 Haziran 2003'te ilköğretimde okullaşma oranının en düşük olduğu 10 ilde dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından başlatılan "Haydi Kızlar Okula" kampanyasına Emine Erdoğan ve Hayrünnisa Gül de büyük destek verdi. UNICEF işbirliğinde yürütülen kampanya 2003'te 10 il, 2004 yılında 23 il ve 2005'te 20 ile yaygınlaştırıldı. Kampanya başladığında okula gitmeyen çocuk sayısı 640 bin iken, aradan geçen 7 yılın sonunda rakam 179 bine düştü. Okula gitmeyen çocukların 110 binini kızlar oluşturuyor.

KOZUMUZ YİBO'LAR

Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Fatih Öztürk, "Haydi Kızlar Okula" kampanyası ve aynı yıl başlatılan "Eğitime Yüzde Yüz Destek" kampanyalarının meyvelerini vermeye başladığını söyledi. Okula gitmeyen çocuk sayısının hızla gerilediğini vurgulayan Öztürk, "Bu rakamın büyük çoğunluğunu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki çocuklar oluşturuyor. Okullaşma oranının yükseltilmesinde en önemli kozumuz Yatılı Bölge Okulları (YİBO) olacak. Şu anda 579 tane YİBO var. Bu YİBO'ların kapasitesi 200 bin. Ancak bugün itibariyle bu YİBO'larda 134 bin öğrenci okuyor. Öncelikli hedefimiz bu YİBO'ların doluluk oranını ve okula gitme oranını yükseltmektir" dedi. Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Fatih Öztürk, kız çocuklarının okula gidememesindeki en büyük etkenin erken evlilikler olduğunu söyledi. Öztürk, "Komisyon olarak Türkiye'nin dört bir yanında incelemelerde bulunduk. Ailelerle ve sivil toplum örgütleri ile görüştük. Bölgede çocukların okula gitmeme nedenlerini araştırdık. Küçük yaşta evlilikler ilk sırayı alıyor. İkinci sırada ise ekonomik şartlar geliyor. Hükümetimiz küçük yaşta evlendirilmeleri önlemek için son derece radikal kararlar aldı. Hapis cezası da dahil önleyici kararlar aldık. Ayrıca ailelere kırtasiye yardımı ve nakdi yardım yapılıyor. Okula gitmeme oranını düşürdük ancak bu sayı bile çok fazla. Hedef 2023'te okula gitmeyen çocuk kalmasın" dedi.

YÜZDE 81'E ULAŞTI

Yine 2003'te başlatılan "Eğitime Yüzde Yüz Destek" kampanyası sayesinde çok sayıda işadamı ve yardımseverin okul yaptırdığını belirten Öztürk, Demokratik Açılım sayesinde bölgedeki ekonomik ve kültürel gelişimin okullaşma oranına da olumlu yansıyacağını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün büyük destek verdiği 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası kapsamında Türkiye genelinde okula gitmediği tespit edilen kız çocuklarının yüzde 81'i okullu olması sağlanırken, yüzde 19'luk kısımı oluşturan kız çocuğunun eğitim sistemine kazandırılma çabaları sürdürülmektedir. Kadın- Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Fatih Öztürk, Haydi Kızlar Okula kampanyasının Demokratik Açılım'la birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da okullaşma oranını arttıracağına inandığını söyledi. Öztürk, "Demokratik açılım ve kardeşlik projesinin bölgeye ekonomik ve kültürel anlamda katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Kız çocuklarının okuma oranını yükseltmesini ve ekonomiyle birlikte okullaşma oranının da artacağını düşünüyoruz" dedi. Öztürk, Eğitime Yüzde Yüz Destek kampanyası sayesinde binlerce okul yaptırıldığını belirterek, "Türkiye'nin en büyük projelerinden biri. Çok sayıda okul ve derslik yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesiyle yapılamayan okullar bu sayede yapıldı. Kampanya sayesinde çocukların gelişimine büyük katkı sağlandı" dedi.

BİZE ULAŞIN