Tutuklu sanıklardan Çapan ve Sarıkaya tahliye oldu

İKİNCİ Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dünkü duruşmada tahliye oldu. 16 aydır tutuklu olarak yargılanan eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ve 13 aydır tutuklu bulunan üsteğmen Muhammet Sarıkaya tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalırken haklarında yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Mahkeme 35'inci duruşmada, "Dosya kapsamı, delil durumu, suç vasfının değişme ihtimali ve yatılı sure dikkate alınarak" iki sanığın tahliyesine karar verdi.

"KONU MANKENİ MİYİZ?"
Aynı davanın tutuklu sanıklarından Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, manken Tuğba Özay'ın 6 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildiğini ve önceki gün de beraat ettiğini ifade ederek, "Biz bu davanın mankeni miyiz?'' dedi. Duruşmada söz alan Balbay, Taraf gazetesinde yer alan Balyoz harekâtı haberiyle ilgili olarak haberi yapan gazetecinin elindeki 5 bin sayfalık bilgi ve belgeyi savcılığa verdiğini söyleyerek, "Hiç kimse 'niçin bu belgeler sende' diye sormuyor. Herkes konuyu araştırıyor. Benim konum da o dönemdeki olaylarla ilgili haber yapmak'' dedi. '

AĞCA O LEKEYİ TAŞIYACAK'

Tutuklu sanık Tuncay Özkan da kendisine "PKK'lı'' yaftası yapıştırılmak istendiğini öne sürerek, bunu asla kabul etmeyeceğini belirtti. Balbay ve kendisinin Uğur Mumcu'nun katili olarak damgalanamayacağını da dile getiren Özkan, "Ağca ne yaparsa yapsın alnındaki o lekeyi taşıyacak'' dedi.

BİZE ULAŞIN