Güneş tutuklandı

Jandarma tarafından gözaltına alınan Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş ile 7 BDP'li, PKK üyesi oldukları iddiasıyla tutuklandı.

Karara sert tepki gösteren BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, "Belediyeyi Kürtlerin elinden almak için hazırlanan bir plan hayata geçirildi.'' dedi.

Başkan Mehmet Nuri Güneş ile BDP'li 11 kişi, 21 Ocak günü Iğdır'da düzenlenen operasyonda gözaltına alındı. İl Jandarma Komutanlığı'nda gözaltı süresi tamamlanan Güneş'in de aralarında bulunduğu 12 kişi dün saat 16 00 sularında mahkemeye çıkarıldı. Yaklaşık 13 saat süren mahkeme sonrasında 4 kişi serbest bırakıldı. Mehmet Nuri Güneş, BDP İl Başkanı Şebbap Çelik, eski Hoşhaber Belediye Başkanı Nusret Aras, Mehmet Güven, Aziz Çam, Mehmet Haşimoğlu, Mecit Baştaş ve Abdülbahri Tendik sabah saat 04.00 sıralarında PKK üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Duruşmaları adliye binası önünde takip eden BDP Milletvekili Pervin Buldan, kararın siyasi olduğunu belirterek, "Biz bu kararı protesto ediyoruz. Kararın hukuki olduğuna inanmıyoruz. Biz eğer Iğdır belediyesini almamış olsaydık, bu dosya açılmamış olacaktı. Belediyeyi Kürtlerin elinden almak için hazırlanan bir plan hayata geçirildi. Bu karar siyasi olduğu için tanımıyoruz." şeklinde konuştu.
Mahkeme sonucunu öğrenen bazı BDP'liler de Güneş'in tutuklanmasını protesto etti.

BİZE ULAŞIN