17 yıldır sorumlular bulunamadı

Gazeteci Uğur Mumcu, suikast sonucu öldürülüşünün 17'nci yılında törenlerle anıldı. Sorumluların bulunamamasına dikkat çeken Baykal, "Umudumuzu, bekleyişimizi sürdürüyoruz" dedi

Bombalı suikast sonucu yaşamını yitiren gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 17'nci yılında, Ankara'da evinin karşısında bulunan Uğur Mumcu Parkı'nda düzenlenen etkinlikle anıldı. Vatandaşlar anma etkinliğinde, Mumcu'nun anıtına karanfil bırakarak mum yaktı. Ankara'da düzenlenen etkinliğe katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve beraberindekiler, Mumcu'nun evine giderek eşi Güldal Mumcu ile görüştü. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, cinayetin üzerinden 17 yıl geçtiğini hatırlatarak hâlâ somut bir sonucun ortaya çıkmadığına dikkat çekerek, "Olayın bağlantıları, doğrudan sorumluları ortaya çıkar. Bu umudumuzu, bu bekleyişimizi sürdürüyoruz'' dedi. Baykal, yayımladığı mesajda da öldürülen Mumcu, Muammer Aksoy ve Gaffar Okkan'ın yanı sıra İsmail Cem ve Aydın Güven Gürkan'ın da Ocak ayında öldüğüne dikkat çekerek, "Ne yazık ki geçmişte ocak ayları Türkiye'mizin birçok önemli insanını, demokrasi ve özgürlükler açısından da simge isimlerini kaybettiği aylar oldu" dedi. "Buradaydık'' adlı bir sinevizyon gösterisinin de yapıldığı etkinlikte Güldal Mumcu ve çocukları, parktaki anıta çelenk bırakarak karanfil koydu.

ANMA TÖRENLERİ

Mumcu için bir çok yerde de etkinlikler yapıldı:
İSTANBUL: CHP İl Başkanlığı'ndan çelenk ve dövizler eşliğinde 'Uğur Mumcular ölmez' sloganlarıyla yürüyen grup Harbiye'deki anıta çelenk bıraktı.
EDİRNE: ADD, ÇYDD, Eğitim-İş, Emekli Öğretmenler Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası, İşçi Partisi, CHP, DSP, TGB, Genç TEMA Topluluğu ve Edirne Tüketici Derneği üyeleri Mumcu'nun anıtına kırmızı karanfiller bıraktı.
KOCAELİ: Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ve Türk Basın Birliği tarafından Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen anma törenine, gazeteciler ve vatandaşlar katıldı. Törenin ardından gazeteciler Mumcu'nun büstüne kırmızı karanfil bıraktılar.

ANITA KARANFİL BIRAKTILAR
Gazeteci yazar Uğur Mumcu öldürülüşünüm 17'nci yıldönümünde alındı. Mumcu'nun adının verildiği sokaktaki evinin önünde yapılan anma törenine CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu, oğlu ve kızı ile çok sayıda vatandaş katıldı. Sinevizyon gösterisinin ardından eşi ve çocukları anıta çelenk koyup saygı duruşunda bulundu. Törene katılanlar daha sonra, Mumcu'nun arabasının patladığı yere mum yakıp karanfil bıraktılar.

BİZE ULAŞIN