Tahran-Londra eroin hattını 'Şifre' çözdü

Cezaevinden çıkan Yasin U.'nun şifreli temaslarını çözen polis, İran'dan İngiltere'ye yollanan 169 kilo eroinin ele geçirilmesini sağladı. 6 kişi Londra'da, Yasin U. ve 5 adamı da Türkiye'de yakalandı

Pazartesi 25.01.2010
Son Güncelleme: Pazartesi 25.01.2010
ABONE OL
Uyuşturucu kaçakçılığından daha önce hapis yatan Yasin U., 5 adamıyla birlikte İran- İngiltere hattında uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları suçlamasıyla yakalandı. Büyük sevkıyatı Türk polisi deşifre etti. Operasyon, 6 ay süren takip sonrasında Türk polisi ve İngiliz SOCA timlerinin ortak çalışması ile gerçekleşti. Operasyonun tamamında İngiltere'de 169 kilo saf eroin ele geçirildi. Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı, uyuşturucu suçundan yattığı cezaevinden tahliye olan Yasin U.'yu ihbar üzerine takibe aldı. Narkotik polisi, bu kişinin "yakalanırım" korkusuyla Türkiye yerine İran üzerinden Avrupa'ya büyük miktarda eroin yollamayı planladığını tespit etti. Narkotik dedektifleri, 6 aylık teknik takipte Yasin U.'nun İran'da eroini temin eden ortağı F.H. ve İngiltere'deki alıcı "Edi" lakaplı bir avukat arasındaki şifreli konuşmalarını belirledi. Planlı soruşturmaya bu nedenle "Şifre" kod adı verildi. Soruşturmada F.H.'nin İran'da bir havayolu kargo şirketiyle Londra'daki Heathrow Havalimanı'na kargo göndereceği saptandı. Kargonun eroin olduğu belirlendi. KOM Daire Başkanlığı, bu istihbaratın ardından "İngiltere Ağır Organize Suçlar ve Kaçakçılık Birimi" olan SOCA ile temasa geçti. Tüm bilgiler Londra ile paylaşıldı. SOCA Timleri Heathrow Havalimanı'nda operasyonu başlattı. İran uyruklu Muhammed P. ile İngiliz vatandaşları olan C.V., W.Ş.L., İ.A.,O.Ç. ile İ.K.N. gözaltına alınırken zulalanmış 109 kilo saf eroin ele geçirildi. Eroinin alıcısı olan "Edi" lakaplı avukat firar ederken İngiliz polisi, 6 şebeke üyesinin kullandığı bir depoyu tespit etti. Depoda da daha önce gönderilmiş 60 kilo eroin, 50 sim kartlı cep telefonu ile 100 bin pound para elde edildi.

BASKININ TÜRKİYE AYAĞI

Operasyonun Türkiye ayağında da şüpheli Yasin U., Topkapı'da lüks bir otelde, oğlu Ganim U. ise Mersin'de yakalandı. Yasin U.'nun 4 adamı daha ele geçirilirken eroini İran'dan gönderen F.H. ise aranıyor. Şebekenin Türk, İngiliz ve İranlılar adına aldıkları 30 cep telefonu ile aralarında şifreli temas kurdukları belirlendi. Yasin U.'nun 5 Eylül 1997'de Mersin'de ele geçirilen 175 kilo eroinin sahibi olmaktan 5 şebeke üyesi ile birlikte tutuklandığı ve 8 yıl cezaevinde yatıp tahliye olduğu belirlendi. Öte yandan İstanbul Narkotik polisinin Esenyurt ve Küçükçekmece'de düzenlediği iki ayrı operasyonda 7 kişi, 82 kilo 800 gram eroinle gözaltına alındı.