Antalya'nın yörük yaylasından Avrupa'nın zirvesine oturdu

Mevlüt Çavuşoğlu'nun ilginç bir yaşam öyküsü var. Çavuşoğlu, Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Türkler beldesinde 2'si kız, 8 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olarak 5 Şubat 1968'de dünyaya geldi. Yörük olan ve bölgenin ileri gelen aileleri arasında sayılan Osman Çavuşoğlu'nun diğer çocukları gibi çiftçilik ve hayvancılıkla uğraştı. Yazın Toroslar'ın Söbüçimen yaylasında, kışın ise Türkler'de yaşadı.

ABD'DE BURSLU OKUDU

Mevlut Çavuşoğlu, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. Bursla ABD Long Island Üniversitesi'ne gitti. 1993'te İngiltere'deki London School of Economics'te Avrupa Birliği bursu kazanarak "Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma" konusunda doktora çalışması yaptı. Ardından Çevre Bakanlığı'nda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) adına çalıştı.

BABASI DA SİYASETÇİ

Türkler'de 16 yıl muhtarlık, bir dönem de DYP'den belediye başkanlığı yapan Osman Çavuşoğlu'nun oğlu Mevlüt Çavuşoğlu'nun elbette siyasi yönü de olacaktı. İlk kez 2002 yılında Antalya milletvekili seçildi. Babasını DYP'den AK Parti'ye transfer etti. Bir Türkün Avrupa'da geldiği en üst düzey görevi üstlenen Mevlüt Çavuşoğlu evli ve bir kız çocuğu babası.

BİZE ULAŞIN