Avrupa'nın parlamenterler başkanı Çavuşoğlu oldu

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı'na ilk kez bir Türk seçildi. AKP Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu tek aday olduğu için seçim yapılmadı. Alkışlarla seçilen Mevlüt Çavuşoğlu, konuşmasında ırkçılığa değinerek, farklılıklara saygı gösteren, ayrımcılığı reddeden, bir Avrupa'nın önemine değindi

AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, 61 yıllık Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) ilk Türk başkanı oldu. Tek aday olması nedeniyle, Çavuşoğlu'nun seçimi de oylamasız gerçekleşti. Eski başkan Luis Maria de Puig, Çavuşoğlu'nun başkanlığını, "Elimizde tek aday var. Biz de onu başkan seçiyoruz" diyerek duyurdu. Bunun üzerine salondan büyük bir alkış koptu. Görevi 2 yıllığına devralan Mevlüt Çavuşoğlu, konuşmasında, "Farklılıklara saygı gösteren, ayırımcılığı reddeden, korku ve nefret üzerine inşa edilmemiş bir Avrupa'nın yaratılmasının'' önemine değindi ve "Bugün kendimizi daha fazla Avrupalı hissediyoruz. Ama asıl Avrupalılık, Avrupa değerlerine sahip çıkmaktır" dedi.

AYRIMCILIĞA KARŞI
"Ortak Avrupa evinin inşasının, açık toplum ilkesini temel alması gerektiğini" vurgulayan Çavuşoğlu, göçlerin de tehdit olarak değil, fırsat olarak görülmesi gerektiğini belirterek, "Dinler ve kültürlerarası diyaloğu güçlendirmemiz gerekir. Irkçılık, İslam ve Musevi karşıtlığı ve her türlü hoşgörüsüzlük ile ayırımcılıkla mücadele etmemiz gerekir'' diye konuştu. Çavuşoğlu, Mevlana Celalettin Rumi'den de alıntı yaparak, insan sevgisi ve hoşgörüsünün önemini vurguladı. AKPM Başkanı, ekonomik kriz, çevre sorunu ile birlikte ayırımcılık ve hoşgörüsüzlüğün arttığı uyarısında bulundu ve hoşgörüsüzlüğe karşı Avrupa'nın etkili mücadele vermesinin önemli olduğunu söyledi. Ardından teröre karşı mücadele çağrısı yaptı.

HİÇ HAYAL ETMEZDİM
Çavuşoğlu, ''Küçüklüğümde de aktif bir siyasetçi olmak isterdim, ama ben Alanya'da gençliğimde babamın çiftliğinde çalışırken, bir gün 47 üyesi olan 800 milyon kişiyi temsil eden bir AKPM başkanı olacağımı hiç hayal etmezdim'' diye konuştu. Çavuşoğlu, uluslararası basın mensupları için düzenlenen basın toplantısında da, AKPM'nin başkanlık koltuğuna ancak 61 yıl sonra oturmasının nedenini, Türkiye'nin demokratik sorunlarına bağladı. "Biz Konsey'in kurucu üyesiydik ama askeri darbeler, demokratik sorunlar yüzünden Konsey'in gözlem sürecinde kaldık. Hükümetimin demokratik çabaları ile bu süreçten çıkarak başkanlık koltuğuna oturabildim" dedi. AKPM'nin yeni başkanı, Türkiye'deki reformlar için en önemli sorunu ise halen yürürlükte bulunan 82 Anayasası olarak açıkladı.

"TARTIŞMA BİTMİŞTİR"
Çavuşoğlu, SABAH'a yaptığı açıklamada da şunları söyledi: "Gözlem süreci yaşayan bir ülkenin bugün başkanlık koltuğuna oturması anlamlı. Ayrıca ilk defa Viyana'nın doğusundan bir ülke başkan seçiliyor. Ayrıca AKPM Başkanlığım ile 'Türkiye Avrupalı mıdır' tartışmaları bitmiştir. Artık Türkiye'nin de demokratikleşmede daha hassas olmasını bekliyoruz. Başkanlığımın Türkiye'deki demokrasi sürecine katkı sağlamasını diliyorum. Özellikle de yeni sivil Anayasa'nın oluşturulmasında." Bu arada, Mevlüt Çavuşoğlu'nu Strasbourg'da ailesi ile Türkiye'den giden heyetler de yalnız bırakmadı. Töreni, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Antalya ve Alanya'dan giden kalabalık bir heyet de izledi. Çavuşoğlu onuruna akşam Konsey binasında resepsiyon verildi.

PROGRAMI YOĞUN
Çavuşoğlu, AKPM Başkanlığı'na gelen ilk Türk. Ayrıca başkanlık ilk kez 8 Batı Avrupa ülkesinin tekelinden çıkıyor. 10 gün sonra doğum gününü kutlayacak olan 42 yaşındaki Çavuşoğlu, AKPM'nin en genç başkanı da olacak. Projeleri arasında, ABD Başkanı Barack Obama veya eski Başkan Bill Clinton'ı AKPM'ye davet etmek de var. Kıbrıs, Gürcistan, Rusya-Ukrayna, Belarus, Azerbaycan ve Ermenistan'la ilgili sorunların çözümü için destek çalışması yapmayı düşünüyor.

AİLESİ GURURLU

Oğlunun başarısını görmek için Strasburg'a giden Osman Çavuşoğlu, "Mevlüt, benim ve çevrenin desteği, kendi isteği ve çabasıyla buraya geldi. 60 yıldır bir Türkün, Müslümanın seçilemediği yere oğlum seçildiği için çok gururluyum" dedi. Ağabeyi Ahmet Çavuşoğlu ile Alanya'nın Türkler Belediye Başkanı olan kardeşi Hayri Çavuşoglu da, onunla gurur duyduklarını söyledi.

BİZE ULAŞIN