Emin Arslan'a 10 yıla kadar hapis istemi

Tutuklu eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Arslan ve iki üst düzey emniyetçi iddianamede, çete lideri Kanat'ı uyuşturucu piyasasında tekel haline getirmekle suçlandı

İstanbul'da son dönemlerin en büyük uyuşturucu operasyonu olan 'Hassas Burun' kapsamında tutuklanan eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile Habib Kanat'ın da aralarında bulunduğu 15'i tutuklu 23 sanık hakkında dava açıldı. 31 yıl hapsi istenen uyuşturucu baronu Habib Kanat'ın yakalanmasını engellediği öne sürülen Arslan'ın, 10 yıla kadar hapsi istendi. Muhbir kaydının olmadığı ortaya çıkan Kanat'ın, emniyet müdürleri sayesinde uyuşturucu piyasasında tekelleştiği öne sürülen iddianamede, Arslan'ın çeteden 215 bin lira maddi menfaat elde ettiği belirtildi. Arslan'ın yanı sıra 4'nücü sınıf emniyet müdürü Mustafa Aral ve Murat Nemutlu hakkında, çeteyi "koruyup kollamak" ve uyuşturucu ticaretine yardım etmek suçundan 3.5 yıldan 10.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

KANAT'IN MUHBİR KAYDI YOK
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'in hazırladığı 106 sayfalık iddianamede, Emin Arslan'ın başta cep, makam telefonu ve oğlunun cep telefonu da olmak birçok numaradan Kanat'ı 2001-2009 yılları arasında toplam 721 kez, örgüt liderlerinden Hüseyin Rıza Işık'ı da 546 kez aradığı belirlendi. İddianameden edinilen bilgiye göre, Emin Arslan'ın ifadesinde polis muhbiri olduğunu ileri sürdüğü Habib Kanat'ın konumu Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı'na soruldu. Yapılan yazışmada, Kanat'ın kayıtlı muhbir olmadığı kaydedildi. İddianamede ortaya konulan diğer iddialar şöyle: "Kanat, Şevket Hidayet ile birlikte 20 yıldır Türkiye'nin en büyük uyuşturucu hap çetesinin liderliğini yapıyor. Ve Hüseyin Rıza Işık'la birlikte uyuşturucu üretiyor. Üst düzey emniyet mensubu tutuklu sanıklar Emin Arslan, Murat Nemutlu ve Mustafa Aral, narkotikteki görev ve yetkilerini Habib Kanat'ı koruyup kollamak için kullandılar, Kanat'la ilişkilerini maskelemek için de muhbir olarak gösterdiler. Kanat'ı Emniyetteki çalışmalar konusunda bilgilendirip tedbirli olmasını istediler ve tavsiyelerde bulundular."

'150 MİLYON SUÇ GELİRİ'
Tüm malvarlığına el konulan Habip Kanat'la ilgili BDDK raporu da iddianamede yer aldı. Raporda Kanat ailesinin hesaplarında 2000-2009 yılları arasındaki nakit toplamının 150 milyon 158 bin 479 TL olduğu saptandı. Savcı iddianamede, "Tüm gelirlerin suç geliri olma vasfı" olduğu değerlendirmesi yaptı. Uyuşturucu suçundan tutuklu Hüseyin Baybaşin ile Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın da tanıklar arasında yer aldığı davaya İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 27 Mayıs 2010'da başlanacak.

BİZE ULAŞIN