BÇG illegal faaliyetlerine devam ediyor

Ergenekon savcılarından Murat Yönder'in hazırladığı Poyrazköy iddianamesinde, 28 Şubat döneminde kurulan Batı Çalışma Grubu'nun yasa dışı faaliyetlerine devam ettiği belirtiliyor. İddianamede, "İllegal yapılanmanın, günümüzde, 'İrticayla Mücadele Eylem Planı', ardından da 'Kafes Eylem Planı' çerçevesi altında yasa dışı eylem ve faaliyetlerine devam ettikleri ortaya çıkmış bulunmaktadır." ifadesine yer veriliyor.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen Poyrazköy iddianamesinde, 28 Şubat döneminde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde kurulan Batı Çalışma Grubu'ndan (BÇG) bahsediliyor. İddianamede, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde 'Batı Çalışma Grubu' adıyla faaliyet yürüten ve oluşumu herhangi yasal bir kaynağa dayanmayan illegal yapılanmanın, faaliyetlerine halen son vermediği ve günümüzde 'İrticayla Mücadele Eylem Planı', ardından da 'Kafes Eylem Planı' çerçevesi altında yasa dışı eylem ve faaliyetlerine devam ettikleri ortaya çıkmış bulunmaktadır. Yasa dışı olan bu yapılanmanın illegal eylem ve faaliyetleri, ancak bazı kamu görevlilerinin ihbarları ve yürütülen soruşturmalar ile açığa çıkarılıp deşifre edilmiştir." görüşü dile getiriliyor.

İddianamede ayrıca, Ergenekon sanığı Mehmet Adnan Akfırat'tan elde edilen "Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda mezhepçi yapılanma ve DHKP/C ile irtibatlı subaylar" başlıklı belgede, Poyrazköy sanıklarının isimlerinin yer aldığı belirtiliyor. Konuyla ilgili, "Ergenekon terör örgütünün ele geçirilen temel örgütsel dokümanlarında, 'Naylon terör örgütü kurmak (DHKP/C, Hizbullah vs..)' içlerine sızmak ve yönetmenin Ergenekon örgütünün stratejilerinden biri olduğu anlaşılmaktadır." deniliyor.
BİZE ULAŞIN