Çalışmalar pazartesiye kadar bitecek

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın, TEKEL işçilerinin sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalarını pazartesiye kadar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacaklarını bildirdi.

Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından Türk-İş Genel Merkezine gelen Kumlu, binanın balkonundan işçilere hitaben konuşma yaptı.

Kumlu, 45 gündür eylemlerini sürdüren işçilere sabır ve anlayışlarından dolayı teşekkür etti. Türk-İş olarak herşeyleriyle işçilerin yanında olduklarını ifade eden Kumlu, ''Zaman zaman, 'Kumlu istifa' denilmesine rağmen, hiç yadırgamadım. Bu bizim görevimiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan'la TEKEL işçilerinin sorunları hakkında yaklaşık iki saat görüştüklerini belirten Kumlu, şöyle devam etti:
''Sayın Başbakan, Maliye Bakanı Şimşek ve Devlet Bakanı Yazıcı ile oturduk. Bizim taleplerimiz belli. Bizim talebimizin ne olduğunu 45 gündür seslendiriyoruz. Mevcut şartlarımızla başka kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılmak istediğimizi paylaştık. Sayın Başbakan bu iki bakana talimat verdiler. 'Pazartesiye kadar benim önüme çalışmalarınızı getirin. Sonra Türk-İş yöneticileriyle bir araya gelelim' dediler. Pazartesiye kadar Maliye Bakanımız ve Devlet Bakanımız çalışacaklar. Sayın Başbakanımızın önüne getirecekler. Sonra bizi çağıracak, oturup görüşeceğiz. Ve İnşallah sağ selamet sizleri evinize göndermeye çalışacağız.''

Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı bazı açıklamaların yanlış anlaşıldığını da ifade eden Kumlu, işçilere, ''Görüşmenin neticesini almadan size, 'Bırakın gidin' diyemiyorum. Olumlu bir şekilde bu neticeyi alıp sizlerin sağ salim çoluğunuza çocuğunuza kavuşmanızı temin etmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.

NOTLAR

Bu arada, Kumlu'nun Başbakanlık Resmi Konutu'ndan ayrılışı sırasında yaptığı açıklamayı televizyondan takip eden işçiler, hükümet aleyhine slogan attı. İşçilerden bir kısmı açıklamayı tatmin edici bulmazken, bir kısmı ise Başbakan Erdoğan ile Kumlu arasındaki görüşmenin ''sorunun çözümü için bir umut ışığı olduğu'' görüşünü dile getirdi.

Öte yandan, Türkiye Gazeteciler Sendikası üyeleri işçilere çorba ve salep dağıttı.

BİZE ULAŞIN