"Ergenekon'un denizci kolu"

Anayasa Mahkemesi'nin, askere sivil yargı yolu açan düzenlemeyi iptalinin ardından akıbeti tartışılan Poyrazköy davasında, iddianame, 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddialar, "askeri " değil "terör suçu" sayıldı

Ergenekon soruşturması kapsamında Poyrazköy'deki kazılarda ele geçen mühimmatla ilgili 5'i tutuklu 17 subay ve astsubay hakkında hazırlanan iddianame, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Mahkeme, yaklaşık 297 sayfa ve soruşturma delillerinin içinde bulunduğu 24 ek klasörden oluşan iddianameyi kabul etti.

'ASKERİ SUÇ DEĞİL'
Mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki suçlamaların Askeri Ceza Kanunu'nda yer almadığını, ayrıca Askeri Ceza Kanunu'nun 54'üncü maddesinin, Türk Ceza Kanunu'na atıfta bulunduğu maddeler arasında yer almadığını, bu nedenle suçlamaların askeri suç kapsamında değerlendirilemeyeceğine karar verdi. Yine eylemlerin nitelikleri gereği, askeri alan dışında gerçekleşip sonuç doğuracağı için Askeri Mahkeme'nin görev alanına girmeyeceği belirtildi. Mahkemenin kararında, suçlamaların, Terörle Mücadele Kanunu'nun 3'üncü maddesi gereğince "terör suçu" sayıldığı, 9'uncu maddesi ve CMK'nun 251'inci maddesi gereğince bu suçlara bakmakla görevlendirilmiş Özel Yetkili 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yetkili olduğu vurgulandı.

İMANLI İMANSIZ İLLER HARİTASI
İddianamenin 39'uncu sayfasında, illerin inançlarına göre sınıflandırıldığı belirtildi. Emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş'a ait olduğu belirtilen DVD'de yer alan "harita.png" isimli dosyada, Türkiye siyasi haritasında illerin döt ana renge boyandığı belirtiliyor. Yeşil boyanan iller imanlı; kırmızıya boyananların ise imansız olarak sınıflandırıldığı ifade ediliyor. Mor renkli illerin topluluk (cemaat) olan, sarı renkli olanların ise topluluk olmayan iller anlamına geldiği kaydedildi.

İLK DURUŞMA 15 NİSAN'DA
Tutuklu sanıklar, Deniz Yarbay Ercan Kireçtepe, Deniz Binbaşı Erme Onat, Deniz Binbaşı Eren Günay, emekli Binbaşı Levent Bektaş ve emekli Deniz Astsubay Ergin Geldikaya'nın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Sanıkların yargılanmasına 15 Nisan 2010'da başlanacak.

5 DENİZCİYE MÜEBBET

Mahkemenin kabul ettiği iddianamede, Deniz Yarbay Ercan Kireçtepe, Deniz Yarbay Mustafa Turhan Ecevit, Deniz Binbaşı Eren Günay, Deniz Binbaşı Emre Onat ve emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş hakkında, Türkiye Cumhuriyet Hükümetini ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya ve kısmen görevlerini engellemeye teşebbüsten 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. Tutuklu sanıklar Kireçtepe, Günay, Onat, Bektaş, emekli Deniz Astsubay Ergini Geldikaya ve sonradan tahliye olan Yarbay Ecevit hakkında ayrıca, "Ergenekon üyesi olmak" ve "ruhsatsız patlayıcı madde ve silah bulundurmak"tan 29 yıldan 57 yıla kadar hapis istendi.

TUĞAMİRAL İDDİANAMEDE
İddianamede ilk kez bir muvazzaf tuğamiral ve 7 deniz kurmay albayın ismi de yer aldı. 2009 YAŞ kararlarıyla Tuğamiralliğe terfi eden Levent Görgeç ile tümü Deniz Kurmay Albay olan Tayfun Duman, Şafak Yürekli, Mert Yanık, İbrahim Koray Özyurt, Dora Sungunay, Muharrem Nuri Alacalı hakkında, örgüt üyeliği suçlamasıyla 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis istendi. Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen ile Deniz Kıdemli Başçavuş Halil Cura, Deniz Kıdemli Başçavuş Sadettin Doğan, Deniz Kıdemli Başçavuş Ferudun Arslan hakkında ise örgüt üyeliğinden 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis talep edildi. Sanıklar hakkında, 30 Haziran'da yurtdışı yasağı konulduğu da öğrenildi.

POYRAZKÖY KAZILARI

Poyrazköy'de bir ihbar üzerine Bedrettin Dalan'ın İstek Vakfı'na ait arazide yapılan kazılarda çok sayıda askerî mühimmat ele geçirildi. Soruşturma kapsamında çok sayıda belge ve doküman elde edilirken, gözaltına alınan Deniz Yarbay Mustafa Ecevit, Deniz Yarbay Ercan Kireçtepe, Deniz Binbaşı Eren Günay, Deniz Binbaşı Erme Onat ve emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş tutuklanmıştı. Yarbay Ecevit, 9 Ocak'ta tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

KAZILARDAN ÇIKAN SİLAHLAR
Poyrazköy'de bir ihbar üzerine Bedrettin Dalan'ın İstek Vakfı'na ait arazide yapılan kazılarda 15'i dolu 21 lav silahı, 14 el bombası, 450 gram C3 patlayıcı madde, 7 hakem bombası, 3 gösteri bombası, 5 bubi tuzağının yanı sıra bol miktarda askerî mühimmat ele geçirildi. Soruşturma kapsamında yapılan aramalarda çok sayıda belge ve doküman bulundu.

BİZE ULAŞIN