Büyükelçiye cinsel taciz suçlaması

Roma Büyükelçisi Yakıtal hakkında müsteşarına tacizde bulunduğu iddiasıyla soruşturma açıldı. Suçlamayı reddeden Büyükelçi Ali Yakıtal'ın Ankara'ya çağrıldığı öne sürüldü

Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Ali Yakıtal'ın birlikte çalıştığı kadın müsteşara cinsel tacizde bulunduğu iddia edildi. Birinci Müsteşar O.H.T.'nin şikâyeti üzerine Dışişleri Bakanlığı, olayla ilgili soruşturma açtı. Roma Büyükelçiliği'ne dayanan kaynaklara göre, Birinci Müsteşar O.H.T., Roma'ya dört ay önce atanan Büyükelçi Ali Yakıtal'ın kendisine cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla Dışişleri Bakanlığı'na şikâyette bulundu. Bununla yetinmeyen Müsteşar O.H.T. iddiaya göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da durumu bizzat aktardı. İddia üzerine Dışişleri Bakanlığı müfettiş Fatma Fırat Topçuoğlu'nu inceleme için Roma'ya gönderdi. Roma Büyükelçiliği'ne giden müfettiş olayla ilgili kişi ve tanıkları dinledi. Bunun üzerine Büyükelçi Ali Yakıtal'ın Ankara'ya çağırılması gündeme geldi. Yakıtal'a dönmesi için henüz bir yazı tebliğ edilmedi; ancak, Büyükelçi'nin Dışişleri Bakanlığı ile görüşmelerinden sonra Roma Büyükelçilik çalışanlarına bir veda konuşması yaptığı bildirildi.

AKLANMAK İSTİYOR

Bu arada tacize uğradığını iddia eden Birinci Müsteşar O.H.T.'nin de bir süredir Roma Büyükelçiliği'ndeki görevine gitmediği ileri sürüldü. Büyükelçi'nin ise önümüzdeki hafta Ankara'ya geleceği bildiriliyor. Büyükelçi Yakıtal'ın yakın çevresine olaydan üzüntü duyduğunu ve aklanmak istediğini ifade ettiği de öğrenildi. Ali Yakıtal'ın "Beni bilenler bilir" dediği belirtiliyor.

KARİYERİNİ NOKTALAYACAKTI

Evli olan Roma Büyükelçisi Ali Yakıtal daha önce Başbakan Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yapıyordu. Yakıtal, 1990'lı yılların başında Roma Büyükelçiliği'nde müsteşar olarak da çalıştı. En büyük arzusu ise diplomasi kariyerini Roma'da noktalamaktı.

BİZE ULAŞIN