Oramirallere suikast iddianamesi tamam

Ergenekon'un 5'inci iddianamesinde oramirallere yönelik suikast planı yaptıkları iddia edilen 19 askerin 7-23 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılması isteniyor

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'e yönelik suikast planı yaptıkları iddiasıyla aralarında 9 deniz teğmenin de tutuklu olduğu 19 şüpheli hakkındaki soruşturma tamamlandı. Biri albay, 18'i teğmen olan şüphelilerden 4'ü hakkında ayrıca 'uyuşturucu bulundurmak'tan işlem yapıldı. Oramilar Yiğit'in, suikastin planlandığı Ataç'ın Deniz Kuvvetleri Komutanı olduğu dönemde Donanma Komutanı olduğu vurgulandı. Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan'ın hazırladığı iddianame, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. 5. Ergenekon iddianamesi olarak da nitelendirilen dosyanın, Poyrazköy mühimmatları soruşturmasını içeren 4. Ergenekon iddianamesiyle birleştirileceği belirtildi. İddianamede şüpheliler hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olmak", "Patlayıcı madde ve mermi bulundurmak", "Kişiye özel verileri hukuka aykırı bir şekilde kaydetmek" ve 'Uyuşturucu bulundurmak' suçlarından 7 yıl 6 ay ile 23 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi.

ON ŞÜPHELİ TUTUKLANMIŞTI

Oramirallere suikast soruşturması kapsamında deniz teğmenler Faruk Akın ve Sinan Efe Noyan'ın beraber kullandıkları Kocaeli'ndeki evde yapılan aramada, mermilerin bulunduğu poşette saklı kağıtta "Alb. Tayfun Duman'dan gelecek fizibiliteye göre Uğur ve Metin Paşa'ya yapılacak operasyonun detay ve tarihlerini Levent Bektaş, Orhan Y. Albay üzerinden iletilecek" şeklinde not bulunmuştu. Aynı evde buzdolabına saklanmış 500 gram maddenin, Petin, Nitrogliserin, Nitroselüloz içeren yüksek güçlü patlayıcılardan olduğu, el yapımı bombalarda ana patlayıcı olarak kullanıldığı belirtildi. Emekli Albay Levent Bektaş ile muvazzaf olan Kurmay Albay Tayfun Duman'ın organize ettiği öne sürülen suikast planıyla ilgili 21 Temmuz'da gözaltında alınan teğmenler Sinan Efe Noyan, Alperen Erdoğan ve Faruk Akın tutuklandı. 5 Aralık'a kadar geçen sürede de deniz teğmenler Yakup Aksoy ve Burak Düzalan Teğmen Tarık Ayabakan, Teğmen Ülkü Öztürk, Teğmen Ali Seyhur Güçlü, Sezgin Demirel ve Deniz Yarbay Ali Tatar tutuklandı. İtirazla tahliye edilen Yarbay Ali Tatar daha sonra intihar etti.

BİZE ULAŞIN