Avrupa Konseyi Çavuşoğlu için anı pulu çıkardı

AKPM Başkanı seçilen ilk Türk olan ve adına pul çıkarılan Mevlüt Çavuşoğlu, dünyanın vicdanının sesi olmayı sürdüreceklerini söyledi

AVRUPA Konseyi, hafta başında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlığı'na seçilen AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu için anı pulu çıkardı. Avrupa Konseyi, AKPM başkanları, genel sekreter ve genel kurula hitap eden ünlü devlet başkanları ve başbakanlar için dönem dönem hatıra pulu bastırıyor. Konsey daha önce de Strasbourg'u ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için anı pulu çıkartmıştı. AKPM Başkanlığı'na seçilen ilk Türk olan Mevlüt Çavuşoğlu dün Türkiye'ye döndü. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Devlet Bakanı Egemen Bağış ve kalabalık bir grup tarafından karşılanan Çavuşoğlu, Bakan Bağış ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

HÜKÜMETE TEŞEKKÜR
Çavuşoğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan'a, AK Parti Hükümeti'ne ve TBMM'ye bu çalışmalar için teşekkür etti. Çavuşoğlu, "AK Parti iktidarlarının izlediği çok önemli stratejik dış politikalar sayesinde ve Türkiye'nin önemli konularda oynadığı rol sayesinde, Türkiye hem Avrupa Konseyi'nde, hem ülkeler hem de uluslararası örgütler nezdinde güçlü bir ülke haline gelmiştir. Bu politikalar ve çalışmalar sayesinde bizim işimiz AKPM'de daha da kolaylaştı" dedi.

'MAZLUMUN SESİ OLDUK'
"İlk defa bir Türk, ilk defa bir Müslüman, en geç başkan ve Viyana'nın doğusundan ilk defa bir başkan... Bugüne kadar 24 başkan sadece 10 ülkeden çıkmış. Bu başkanlık sadece Türkiye için değil Avrupa'nın 47 ülkesi, Avrupa Konseyi ve AKPM için de çok önemlidir" diyen Çavuşoğlu, Avrupa'nın dışında Türkiye'nin komşusu olan ülkelerden de önemli tepkiler aldıklarını ifade etti. Çavuşoğlu "Bugüne kadar Türkiye'den beklenen umutları boşa çıkarmadık. Mazlumun da sesi olduk. Dünyanın vicdanının da sesi olduk. Dolayısıyla AKPM'de aynı anlayış içinde hizmet edeceğiz" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, bu gelişmeyle Türklerin Avrupalı olup olmadığına ilişkin tartışmaların da artık sona erdiğini yineledi.

BİZE ULAŞIN