Zaten 5 milyon Türk'le Avrupa Birliği'ndeyiz

Euronews Türkçe servisi dün İstanbul'da yapılan törenle yayına başladı. Başbakan Erdoğan törende "AB bize istediği kadar naz yapsın. Zaten biz 5 milyon Türk Avrupa Birliği'ndeyiz" dedi

Dünyada 8 dilde yayın yapan haber kanalı Euronews, 9. dil olarak Türkçe ile yayın hayatına dün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle başladı. Erdoğan, Euronews Türkçe servisinin açılış törenindeki konuşmasında, "Bugün AB bize istediği kadar naz yapsın. Zaten şu anda biz 5 milyon Türk AB'deyiz" dedi. Dolmabahçe'deki Başkanlık Ofisi'nde düzenlenen törende Başbakan Erdoğan, "Euronews artık dünyaya Türkçe de seslenecek. Burada yaşadığımız heyecan çok geniş bir cografyada paylaşılıyor. Beş kıtada Türkiye Türkçesi konuşan büyük bir nüfus var. Bunun yanında lehçeleri farklı da olsa Türkçe konuşan toplumların sayısı 1.5 milyara ulaşıyor. Euronews, dünyanın önemli bir bölümünü seyirci kitlesi arasına katıyor" dedi. "Ülkemizin ve milletimizin yarım asırlık rüyası ve hedefi olan AB, gerçekleştirdiğimiz reformlar sayesinde somut bir proje halini aldı" diyen Erdoğan şöyle konuştu: "Türkiye'nin dışında kaldığı AB her yönden eksiktir. Dünyanın tamamıyla iletişim kurabilen, içinde bulunuğu bölgeyle ortak bir tarihi ve kültürü paylaşan Türkiye AB için yük değil eşsiz bir fırsattır. Bugün AB bize istediği kadar naz yapsın. Zaten şu anda biz 5 milyon Türk AB'deyiz, oraya yerleşmiş durumdayız. Neden bu engeller konur bunu anlamakta zorlanıyorum."

'DOST KAYBEDEN İSRAİL DÜŞÜNSÜN'
Törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Euronews İcra Kurulu Başkanı Phillipe Cayla, Euronews Denetleme Kurulu Başkanı Pier Luigi Malesani, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve çok sayıda konuk da katıldı Başbakan Türkçe Euronews'e verdiği ilk röportajda ise "İsrail-Türkiye ilişkilerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz" sorusuna, "Türkiye gibi bir dostunu kaybetmesi, sanıyorum İsrail için gelecekte onların düşünmesi gereken bir konu olacaktır" yanıtı verdi.

BİZE ULAŞIN