Gözler grup başkanvekilinde

Ortaya çıkardığı yolsuzluk belgeleriyle gündem yaratan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu bu kez içeriden vuruldu. Kemal Kılıdaroğlu'nun ikiz kardeşi Adil Kılıçdaroğlu CHP'den istifa ederek DP'ye geçti.

Adil Kılıçdaroğlu, "CHP içinde sürtüşmeler var. Koltuk sevdalısı birçok insan var. Proje üretmiyor. Bu yüzden istifa ettim" dedi. CHP`den istifa ederek DP`ye geçen Adil Kılıçdaroğlu DP saflarına katılmasındaki sebebi CHP parti içi sürtüşmeler ve fikir ayrılığının çok olması olarak açıkladı. Kılıçdaroğlu, "CHP halktan kopmuş bir durumdadır. Koltuk sevdalısı birçok insan bulunuyor. Kendi tabanına sahip çıkamadı. Proje dahi üretemiyor. DP`de çok yakinen tanıdığım çok insan ve dostlarım var. DP'nin parti tüzüğü ve çalışmalarını çok beğeniyorum." ifadelerini kullandı.

"BAYKAL YÜZÜNDEN KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN YILDIZI PARLAMIYOR"

Adil Kılıçdaroğlu, ağabeyi Kemal Kılıçdaroğlu'nu Türkiye için bir marka olarak değerlendirdi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yüzünden abisinin yıldızının parlamadığını belirten Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "DP ile Türkiye gelişecektir. Süleyman Demirel ile daha önce görüşmüş bir insanım, bana iyilikleri oldu. Kardeşim Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye için bir markadır. Deniz Baykal olduğu için bir türlü yıldızı parlamıyor. CHP ne zaman tek başına iktidar oldu, ben göremedim. CHP kendine bakarak yenilemelidir." Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 30 dakika sonra dünyaya gelen Adil Kılıçdaroğlu daha sonra üyelik formuna imza atarak resmen DP'li oldu.

KILIÇDAROĞLU: BEN DE GAZETEDEN ÖĞRENDİM

Kardeşi Adil Kılıçdaroğlu'nun CHP'den istifa ettiği yönündeki sorular üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Ben de bu sabah gazeteden öğrendim. Hiçbir bilgim yok. Bu ülkede insanlar siyasi düşüncelerini özgürce dile getiriyor. Bir kişi bir partide diye herkes o partiden olacak gibi bir kural yok. İnsanların düşünceleri, yapıları her zaman farklılık gösterebilir. Bizim de buna saygımız vardır.''

VAN'DA TEMASLARDA BULUNUYOR


Partisinin yarın yapılacak il kongresine katılmak üzere Van'a gelen Kılıçdaroğlu, CHP Van İl Başkanı Halil Kartal, eski CHP'li milletvekilleri ve partililerle birlikte Van kahvaltısı yaptı.Daha sonra Cumhuriyet Caddesi'nde esnaf ve vatandaşlarla sohbet eden Kılıçdaroğlu'nu bazı vatandaşlar protesto etti.

Kılıçdaroğlu'nun yanına gelen ve yıllardır CHP'de siyaset yaptıklarını belirten Salih Şahar, CHP kimliğini çıkartarak, Kılıçdaroğlu'na vermek istedi.Şahar, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'dan dolayı CHP kimliği taşımaktan utandığını ifade ederek, şunları söyledi:

''Biz ailece yıllardır CHP'liyiz ama bu kimlikten utanıyorum. Çünkü Deniz Baykal'ın imzası var. Bunu siz kendisine takdim edin. Biz sizin her zaman arkanızdayız. Sizin genel başkan olmanızı da istiyorum. Size her zaman destek veriyoruz ama Sayın Baykal'ın CHP'ye yıllardır verdiği zarardan dolayı partiden kopmak istiyoruz. Çünkü Sayın Baykal CHP'ye yakışmıyor. CHP'li olmaktan utanıyorum. Sayın Baykal'ın siyaseti parti tabanına zarar veriyor.''

Kılıçdaroğlu ise CHP Genel Başkanı Baykal'ın yarın yapılacak il kongresine katılmak üzere Van'a geleceğini belirterek, ''Siz de kongreye gelin. Sayın Baykal'ın bu bölge için, Van için düşündükleri nelerdir, eylemleri nedir, bütün bunları öğrenin. Ondan sonra beğenmezseniz, yine partiden ayrılabilirsiniz'' diyerek, Şahar'ı sakinleştirmeye çalıştı.

Bu arada, caddede toplanan bir grup da ''Ergenekon dosyalarını da ortaya çıkar, burada söylediklerini kürsüde de söyle, Kürtleri sevmiyorsanız, içlerinde ne işiniz var'' diyerek, Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi.
Tepkiler karşısında sessizliğini koruyan Kılıçdaroğlu, CHP İl Başkanlığına geçerek, basın toplantısına katıldı.

Kılıçdaroğlu, Van sokaklarında yaptığı gezide, en fazla göze çarpan sorunun işsizlik olduğu kanısına vardığını belirterek, gençlerin işsiz olmasının, sadece bu bölgenin sorunu olmadığını, Türkiye'nin temel sorunlarından birisi olduğunu söyledi.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kamuya ait tesislerin özelleştirilmesinin, işsizliğin daha fazla artmasına neden olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, son yıllarda kırsaldan aldığı göçle Van'ın yapısında ekonomik ve sosyal açıdan ciddi bir sorun oluştuğunu ancak bu tür sorunlu bir kentin, coğrafi ve tarihi yönden güzellikleri bulunduğunu ifade etti.

Van'ın, Türkiye'nin incisi bir kent olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, ''Kamunun yapacağı yatırımlarla buradaki güzellikler değerlendirilebilir ve kente daha fazla ziyaretçi gelmesi sağlanabilir'' diye konuştu.
Bir gazetecinin, ''Sokaktaki tepkileri nasıl karşılıyorsunuz?'' yönündeki sorusuna Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

''Tepki olabilir. Her vatandaşın düşüncelerini özgürce açıklamasına inanan bir siyasi partiyiz. Bizi beğenen de olabilir beğenmeyen de ama beğenmedi diye o insanları yadırgamak, tepki göstermek doğru değil. Benim anlayışıma da uygun değil. İnsanlar düşüncelerini söylüyorlar. Hepimizin saygı duyması gerekir. Bize 'sürekli neden muhalefet ediyorsunuz?' diye bir eleştiri var. Biz ana muhalefet partisiyiz fakat iyi yönde yapılan şeylere de olumlu bakıyoruz, destek veriyoruz. Örneğin daha önce 1982 Anayasası'nın çok sayıda maddesine CHP destek vermiştir. Hatta Tayyip Bey'in parlamentoya girmesi için halkın verdiği oylara saygı duyularak önü açılmıştır. Milletvekili olarak parlamentoya girmiş ve Başbakan olmuştur. Bu, CHP'nin sayesinde olmuştur ama biz bunu Tayyip Bey olsun diye değil, demokrasi kazansın diye yaptık. Olumsuz olan şeylere de CHP doğal olarak tepki gösterecektir.''

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, ''CHP'nin bölgeyle ilgili bir programı var mı?'' şeklindeki sorusunu ise şöyle yanıtladı:

''Biz bu bölgeye her zamankinden daha fazla yatırım yapılmasını istiyoruz. Buradaki işsizliğin, yoksulluğun giderilmesi gerekir. Bunları çözmeden mutlu insanları, barış içerisinde yaşayan Türkiye'yi yakalayamazsınız. CHP olarak 1989 yılında 'Doğu ve Güneydoğu Sorunlarına Bakış ve Çözüm Önerileri' adlı bir kitapçık yayımlamışız. Başka bir siyasi partide, bu bölge ile ilgili sorunları ve çözüm önerilerini anlatan böyle bir çalışma göremezsiniz. Fakat bizim bu bölgedeki sorunumuz, biz bu bölgeye daha az geldik, vatandaşlarla daha fazla kaynaşmadık. Onlara kendi çözümlerimizi, önerilerimizi yeteri kadar anlatamadık. Biz bireysel hak ve özgürlüklere bir sınır getirilmesini hiçbir zaman istemedik. Özgürlük alanının genişletilmesini her zaman istedik. Bizim açımızdan bu konularda herhangi bir sorun yok.''


BİZE ULAŞIN