Yeğen Barzani'den sonra amca Barzani gelecek

Kürdistan Demokrat Partisi Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani'yi ağırlayan Erdoğan'ın Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani'yi de Türkiye'ye davet edeceği belirtildi

Irak Kürt Bölgesel yönetimi eski Başbakanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani'nin Türkiye ziyareti, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'ye yapılacak davetin ön hazırlığı olarak değerlendirildi. Başbakanlık yaptığı dönemde Ankara'da ağırlanmayan Neçirvan Barzani, Başbakan Tayyip Erdoğan'la bir araya gelerek, Türkiye'deki ilk görüşmeyi gerçekleştirdi. Barzani'nin, Erdoğan'ı Erbil Havaalanı ve konsolosluğunun açılışına davet ettiği öğrenildi. Ankara, iki hafta önce ilk kez Irak Merkezi yönetiminden bağımsız olarak Kuzey Irak Yerel Yönetimi Sanayi Bakanı Sinan Çelebi'nin ardından dün de KDP Başkan Yardımcısı Barzani'yi ağırladı. Başbakan Erdoğan dün akşam Barzani'yi kabul ederek yaklaşık 1.5 saat görüştü. Görüşmede, Türkiye-Kuzey Irak ilişkileri, Irak seçimleri ve hükümet kurma süreci, terörle mücadelede işbirliği ve ekonomik ilişkiler değerlendirildi. Görüşmede Kuzey Irak ile Türkiye arasındaki "olumlu ilişkiler bozulmasın" mesajı verildi. Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin yeğeni olan Neçirvan Barzani, bölgenin gelecekteki lideri olarak görülüyor. Bu ziyaretle birlikte Kuzey Irak yönetimi ile psikolojik eşikler de aşılmış oldu. Barzani'nin bu ziyaretinin ardından, hükümet sürpriz bir davete hazırlanıyor. Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani Türkiye'ye davet edilecek. AK Parti'nin önemli isimlerinden Mir Dengir Fırat'ın geçtiğimiz aylarda Kuzey Irak'a yaptığı gezinin ardından, Başbakan Erdoğan'la görüşerek "Mesut Barzani'yi davet edelim" önerisinde bulunduğu öğrenildi. Başbakan Erdoğan'ın da bu öneriye sıcak baktığı ancak Irak'taki seçimler nedeniyle beklemeye alındığı öğrenildi. Neçirvan Barzani'nin ziyaretinin ardından bu sürecin de hızlanacağı konuşuluyor.

YATIRIM DAVETİ

Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik açılımı kapsamında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte Ekim 2009'da Erbil'e yaptığı ziyaretin ardından Barzani'nin Türkiye'ye gelişi ile birlikte ekonomik ve siyasi ilişkilerde yeni bir dönem başladı. Barzani İstanbul programında da Türk işadamlarını Kuzey Irak'a yatırıma davet etti.

ERBİL'E SINIR KAPISI

Kuzey Irak yönetiminin yıllardır Ankara'nın istediği fakat Habur'daki gelirini kısıtlayacağı nedeniyle karşı çıktığı gümrük kapısına prensipte "evet" dedi. Erbil'e de gümrük kapısı açılması için yeşil ışık yakıldı. Irak ile anlık istihbaratın başlamasının ardından Türkiye'nin önerdiği sınırda serbest ticaret bölgesi kurulacak. Bakan Çağlayan, 27-28 Nisan tarihleri arasında Türk işadamları ile birlikte Erbil'e gidecek.

BİZE ULAŞIN