Balyoz'da sürpriz tahliyelere devam

Emekli Orgeneral Çetin Doğan ve emekli korgeneral Engin Alan ile 3'ü muvazzaf general ve amirallerin de arasında olduğu 19 kişi tahliye edildi

AK Parti ve Fethulah Gülen'i bitirme planı olarak bilinen "İrticayla Mücadele Eylem Planı"nın altında ıslak imzası olan Albay Dursun Çiçek'i tahliye eden heyette yer alan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi Oktay Kuban, yine sürpriz bir karara imza attı. Kuban, nöbetçi olduğu hafta Balyoz Planı soruşturması kapsamında yapılan itirazların tamamını yerinde buldu. Aralarında dönemin 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan da bulunduğu 3'ü muvazzaf, 4'ü emekli general ve amiral olmak üzere 19 süpheliyi de tahliye etti. Tahliye edilmeyen 6 tutuklunun Kuban'ın nöbetinde talepte bulunmadığı ortaya çıktı. Hâkim Oktay Kuban, tahliye gerekçesi olarak "suç vasfının değişme ihtimali", "bir kısım şüphelinin doğrudan cumhuriyet savcılığınca serbest bırakılması", "tutuklanan bir kısım şüphelinin avukatlarının itirazı üzerine mahkemece serbest bırakılmış olması", "tutuksuz yargılamanın, yargılamanın amacına engel teşkil etmemesi", "kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmamasını" gösterdi. Yurtdışına çıkış yasağı da konulmayan, aralarında söz konusu Balyoz Güvenlik Harekât Planı'nın mimarı olmakla suçlanan dönemin 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu tahliye edilen 19 şüphelinin isimleri şöyle:

MUVAZZAFLAR: Tümgeneral İhsan Balabanlı, Tümgeneral Bekir Memiş, Tümamiral Ali Semih Çetin (Donanma Kurmay Başkanı), Kurmay Albay Rıza Sözen, Albay Mustafa Önsel, Albay Recep Yıldız, Albay Yüksel Gürcan, Albay Zafer Arısoy, Kurmay Yarbay Hanifi Yıldırım, Yarbay Levent Çehreli, Jandarma Astsubay Musa Fariz.

EMEKLİLER: Orgeneral Çetin Doğan, Korgeneral Engin Alan, Tümgeneral İzzet Ocak, Tuğgeneral Süha Tanyeri, Kurmay Albay Ümit Özcan, Kurmay Albay Suat Aytin, Albay Kubilay Aktaş, Albay Bülent Tunçay. Tutuklu kalan şüphelilerse şunlar: Muvazzaf Kurmay Albay Murat Özçelik, muvazzaf Yarbay Ertuğrul Uçar, muvazzaf Astsubay İmdat Solak, emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol, emekli Kurmay Albay Ali İhsan Çuhadaroğluzve emekli Albay Emin Küçükkılıç.

SAVCILAR İTİRAZ ETTİ

Balyoz soruşturmasını yürüten özel yetkili cumhuriyet savcıları, önceki gün tahliye olan 9 şüpheliden 6'sının yeniden tutuklanması için bir üst mahkemeye itiraz etmişti. Bu itirazın da bugün veya önümüzdeki hafta sonuçlanması bekleniyor. Hâkim Oktay Kuban, daha önce de Kafes Operasyonu Eylem Planı soruşturmasında hazırlanan iddianameyle ilgili şüphelilerin asker oldukları gerekçesiyle davanın askeri mahkemede görülmesi yönünde görüş bildirmişti. Yine aynı şekilde şüpheliler hakkında aleyhteki delillerin toplandığını, lehlerindeki delillerin ise toplanmadığını belirterek, tensip tutanağına muhalefet şerhi koymuştu.

KÖYLÜ'YE TUTUKLAMA
İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı Albay Cengiz Köylü'nün, daha önce ifade verip serbest kaldığı Balyoz soruşturması kapsamında dün yeniden soruşturma savcısı Mehmet Berk tarafından ifadesi alındı. Tutuklanma talebiyle nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen Köylü bu kez tutuklandı. Köylü, işlemlerinin ardından tekrar tutuklu bulunduğu Hasdal Askeri Cezaevi'ne götürüldü.

'GECİKMİŞ KARAR'
Saat 21.00 sıralarında cezaevinden çıkan emekli Orgeneral Çetin Doğan, gazetecilere, "Orada da görevimi yaptım. Gecikmiş bir tahliyeydi. Adalet yerini bulacak" dedi.

BİZE ULAŞIN