Hemşehrilerini yıllarca soydu

Karakoçan'daki bir bankanın döviz servisi sorumlusu Hasan Çelebi, gurbetçilerin hesabını boşalttı. Şimdiye kadar 5 hesaptan zimmetine 1 milyon euro geçirdiği anlaşıldı. Diğer hesapların da incelenmesiyle vurgun artabilir

Elazığ'ın Karakoçan ilçesindeki bir bankanın döviz servisi sorumlusu Hasan Çelebi, görev yaptığı süre içinde gurbetçilerin hesabını boşalttı. Yıllar süren vurgun, Hasan Çelebi'nin boşalttığı bir hesabın sahibinin Türkiye'ye gelmesiyle ortaya çıktı. Şimdiye kadar 5 hesaptaki inceleme tamamlandı ve Hasan Çelebi'nin zimmetine 1 milyon euro geçirdiği anlaşıldı. Diğer hesapların da inceleneceği, bu rakamın artabileceği belirtildi. Almanya ve Hollanda'da yaşayan yaklaşık 10 bin Karakoçanlı gurbetçi, kazandıkları parayı ilçelerindeki bir bankaya yatırmaya başladı. Gurbetçilerin hesaplarıyla, bankada 25 yıldır döviz servisi sorumlusu olarak çalışan Hasan Çelebi ilgileniyordu. Gurbetçiler, hemşehrilerine güveniyor, paralarını ona tereddüt etmeden emanet ediyordu.

YAZLIK PARASI UÇTU
"Emanete hıyanet", Almanya'da yaşayan 75 yaşındaki İmam Bozkurt'un, 3 Mart'ta yazlık almak için Aydın Didim'e gelmesiyle ortaya çıktı. Bozkurt, 250 bin euroluk hesabından para çekmek istedi. Ancak hesapta hiç para yoktu. Hemen Hasan Çelebi'yi aradı. Geçici olarak Palu ilçesinde görev yapan Hasan Çelebi ise bir yanlışlık olabileceğini, hesabı kontrol edeceğini belirtti. Ancak Hasan Çelebi'den bir daha ses çıkmadı. Bunun üzerine hemen Karakoçan'a giden İmam Bozkurt hesabındaki paranın 4 yıl önce çekildiğini öğrenince şoka girdi. Bozkurt'un şikayeti üzerine müfettişler bankada inceleme başlattı.

1 MİLYON EURO BUHARLAŞTI

Bu süreçte birçok hesap hareketinde tutarsızlık tespit edildi. İncelenen ilk 5 hesaptan yaklaşık 1 milyon euronun buharlaştığı belirlendi. Hasan Çelebi'nin görev yaptığı süreçte gurbetçi hesaplarını boşalttığını saptayan müfettişler ön rapor hazırlayıp savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ardından 1995 yılından bu yana açılan tüm hesaplar incelemeye alındı.

YAKALAMA KARARI ÇIKTI

Bu arada Hasan Çelebi, Bozkurt'un kendisini aramasından hemen sonra ortadan kayboldu. 56 yaşındaki 4 çocuk babası bankacının yeşil pasaport sahibi olduğu ve yurtdışına kaçtığı öne sürüldü. Karakoçan Cumhuriyet Savcılığı ise 29 Mart'ta Hasan Çelebi hakkında yakalama kararı çıkarttı. Yakalama emrininin suç duyurusundan 10 gün sonra çıkarılması mağdur yakınlarının tepkisine neden oldu. Emniyet yetkilileri ise, yakalama kararının kendilerine intikal etmesinin ardındanHasan Çelebi'nin yakalanması için işlemlerin başlatıldığını açıkladı. Gelişmeler üzerine vurgunu yapan Hasan Çelebi'nin mal varlığı incelemeye alındı. Ancak bankacının üzerine kayıtlı mal varlığı bulunamadı. Bunun üzerine yakın çevresinin mal varlıkları araştırılmaya başladı.

GİZEMLİ ÂLEM EVİ

Pahalı giysilere, lüks otomobillere ve gece hayatına düşkünlüğü ile tanınan Hasan Çelebi'nin çocuklarını da yurt dışında okuttuğu öğrenildi. Bankacının, ilçenin dışında bulunan etrafı tellerle çevrili bir bağ evinde arkadaşlarıyla sık sık alem yaptığı öne sürüldü. Hasan Çelebi'nin kullandığı cip ise evinin önünde park halinde duruyor.

BİZE ULAŞIN