Lahor'da Gül bayramı

Cumhurbaşkanı Gül, Pakistan'ın "kültür başkenti" olarak adlandırılan Lahor'da halkın sevgi gösterisiyle karşılandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pakistan'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında başkent İslamabad'daki temaslarının ardından geçtiği ülkenin "kültür başkenti'' Lahor'da, büyük sevgi gösterileriyle karşılandı. Gül'ü, Lahor Havalimanı'nda Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif karşıladı. Karşılama töreni sırasında bando, "Bir Şarkısın Sen'' ve "Üsküdar'a Gideriken'' şarkılarını çaldı. Havalimanında Gül'e Pakistanlı iki kız çocuğu tarafından çiçek takdim edildi. Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, milletvekilleri, işadamları, gazeteciler, akademisyenler, meslek ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan bir heyetle Lahor'a giden Cumhurbaşkanı Gül'e Lahor caddelerinde ise ellerinde Türkiye ve Pakistan bayrakları taşıyan halk sevgi gösterilerinde bulundu. Kent merkezine giden güzergâhta Cumhurbaşkanı Gül'ün Türk bayrağı önünde çekilmiş büyük boy fotoğrafları ile Pakistan Cumhurbaşkaı Asıf Ali Zerdari, ana muhalefet partisi lideri Navaz Şerif ve Pakistan Başbakanı Yusuf Gilani'nin posterlerinin asıldığı görüldü.

NETİCEYE ULAŞIR

Gül, sevgi gösterilerinin kendi şahsında Türkiye'ye beslenen duyguların yansıması olduğunu söyledi. Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ve Pakistan Müslüman Ligi lideri Navaz Şerif'le görüşen Cumhurbaşkanı Gül, akşam Pakistan Başbakanı Gilani tarafından Lahor Kalesi'nde onuruna verilen akşam yemeğine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül gazetecilerle sohbetinde Anayasa değişikliği çalışmaları ve tartışmalarıyla ilgili "Türkiye'de beğeniriz, beğenmeyiz hukuki bir çerçeve var, itiraz mekanizmaları, nihai karar mekanizmaları var. Bunlar neticeye ulaşacaktır'' dedi. Cumhurbaşkanı, "Pakistan'ın en zor döneminde dayanışmamızı göstermek için geldik" diye konuştu.

ARAP ATI HEDİYE EDİLDİ
Gül'ün geçtiği yollarda dans gösterileri düzenlendi. Gül, öğleden sonra ise 'Tent Pegging' atlı spor gösterisini ve polo maçı izledi. Gül'e burada bir Arap atı hediye edildi.

BİZE ULAŞIN