YSK yeni seçim fikrine karşı çıktı

Baykal'ın önerisine AK Parti "Kabul" derken, MHP "Kaos olur" diye reddetti

CHP lideri Deniz Baykal'ın, Aytaç Durak'ın görevden uzaklaştırılmasıyla boşalan Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yeni seçim yapılması önerisine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yetkilileri itiraz ederken, AK Parti "Hodri meydan" diyerek destek verdi. MHP ise "Durak dönerse 2 başkan mı olacak" diyerek karşı çıktı. Görüşler şöyle:
YSK: Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması halinde Belediye Meclisi bu görevi yürütecek kişiyi seçer. Bu nedenle ilde mahalli idareler seçimleri yenilenemez. Ayrıca söz konusu belediye başkanı şu anda görevden geçici olarak uzaklaştırılmıştır.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Ömer Çelik: Milli iradenin şaibesiz bir şekilde tecelli etmesi için Adana'da her an seçime hazırız ve evet diyoruz.
AK Parti Adana İl Başkanı Mustafa Kebude: Seçim yenilensin iddiasıyla tribünlere oynayanlar eğer bu tekliflerinde ciddiyse hodri meydan diyorum. Adana seçimleri yenilensin.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Metin Çobanoğlu: Sayın Aytaç Durak idare mahkemesine gitti. Seçimi yeniden yapar, yeni bir belediye başkanı seçerseniz, Durak da aklanır gelirse ne olacak? İki belediye başkanı birden mi olacak? Kaos çıkar. Belediye Meclisinin seçeceği kişinin vekalet etmesi doğru olanıdır.

BİZE ULAŞIN