6 bin Türk'e konuşma yapacak

Türklerle Zenith Buluşması: Başbakan Erdoğan'ın, Fransa'da yaşayan Türk vatandaşlarına hitap edeceği Zenith salonundaki buluşma ise Türk tarafı açısından Paris ziyaretinin en önemli bölümünü oluşturuyor. Zenith buluşması, ilk defa Fransa'ya gelen bir Türk Başbakanı'nın bu kadar kalabalık bir Türk grubuna hitap edecek olması bakımından önemli bulunuyor.
Zenith'in Önüne Dev Ekran: 6000 kişilik salonun hınca hınç dolacağı Zenith salonunun dışında en az 3000-4000 kişinin bekleyeceğini hesaba katan Türk yetkililer, dışarıya, Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının gösterileceği dev ekran koyacaklar. Zenith buluşması için 10 bin broşür ve 2 bin afiş bastırıldı. Bütün Türk dernekleri mobilize edildi. Zenith'e sadece Fransa'nın dört bir yanından değil, aynı zamanda Belçika, Hollanda ve Almanya'dan Başbakan Erdoğan'ı görmek için gelecek Türklerin de katılması bekleniyor.
Sıkı Güvenlik: Zenith buluşmasının en kritik noktasını güvenlik oluşturacak. Dışarıda güvenliği Fransız, içeride ise Türk güvenlik birimleri sağlayacak. Erdoğan'ın konuşmasını yapacağı salonda, ayakkabı fırlatma veya benzeri olayların yaşanmaması için önde bulunan protokolün arkasında yer alacak halkın oturacağı koltuklar biraz uzakta bulunacak. İçeriye davetiyesi olmayanlar alınmayacak. Zenith'e, Başbakan Erdoğan'a sempati ile bakan Arap ve Filistin kökenli Fransızların da katılmak üzere başvurduğu, ancak Erdoğan'ın sadece Türk vatandaşlarına mesaj vermek istediği öğrenildi. Bu arada bazı Ermeni dernekleri de organizasyonu arayarak Zenith'e gelmek istediklerini bildirdiler.
Fransızlara mesaj: Başbakan'ın Zenith'te yapacağı konuşma öncesinde, Ermeni, Rum, Yahudi, Arap ve Kürt eserlerinin yer aldığı Antakya Medeniyet Korosu dinlenecek. Bu gösteri, Türkiye'nin Fransa'ya vereceği 'çok kültürlülük' mesajı olarak algılanıyor.
Erdoğan'dan Türklere entegrasyon mesajı: Başbakan Zenith'teki konuşması sırasında, Fransa'da yaşayan Türklere, 'asimilasyon yerine entregrasyon' mesajını verecek. Türklerin, Fransa'da vatandaşlık alması, seçme ve seçilme haklarını kullanması, siyasete girmesinin önemini vurgulayacak. Başbakan ayrıca Türkiye-AB ilişkilerine de değinecek.
Fransızlar rahatsız: Öte yandan Fransız yetkililerin, Başbakan'ı Fransa'da yaşayan Türklerle buluşturacak Zenith buluşmasından rahatsız olduğu, hatta son dakikaya kadar iptal ettirmeye çalıştıkları öğrenildi. Türk tarafı ise, bu buluşmayı hafta sonuna denk getirip Zenith'ten daha büyük bir salon kiralayarak 15-20 bin Türk vatandaşını toplamayı istiyordu. Ancak Fransız yetkilileri, bu öneriye sıcak bakmadılar.

BİZE ULAŞIN