Gül'ün Baş Danışmanı Roma Büyükelçisi

Türkiye'yi Avrupa'da temsil edecek 10 büyükelçi, Cumhurbaşkanı'nın Abdullah Gül'ün onayıyla atandı.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın beraberinde çok sayıda bakan ile katılacağı ve 21 Nisan'da yapılacak İtalya-Türkiye Zirvesi öncesi Roma Büyükelçiliği'ne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Dışişleri Baş Danışmanı Hüseyin Diriöz atandı.

Dışişleri Bakanlığı İstihbarat Genel Müdürlüğü görevini yürüten Aydın Sezgin Moskova (Rusya) Büyükelçiliği'ne, Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz de Londra (İngiltere) Büyükelçiliği'ne getirildiler. Portekiz'in Ba?kenti Lizbon'da görev yapan Büyükelçi Kaya Türkmen Lefkoşe (KTC) Büyükelçiliği'ne getirilirken, Senegal Büyükelçisi Ali Savut Lizbon'a atandı. Etiyopya Büyükelçisi Ali Rıza Çolak'ın Belgrad (Sırbistan) Büyükelçiliği'ne getirilmesi onaylanırken, Sırbistan Büyükelçisi Süha Umar merkeze çekildi.

ÇELİKKOL, MERKEZE ÇEKİLECEK!
Kısa süre öncesine kadar, "alçak koltuk" kriziyle gündeme gelen Tel Aviv (İsrail) Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'un Roma'ya atanacağı konuşuluyordu. Yeni bir kararname ile Çelikkol'un merkeze çekileceği iddiaları yoğunluk kazandı. Çelikkol'dan boşalan koltuğa ise büyükelçilik ünvanını kazanmaya hazırlanan Kıbrıs'tan sorumlu Genel Müdür yardımcısı Kerim Uras'ın atanması bekleniyor.

ÖZÜGERGİN, ANKARA'DA KALDI
Dışişleri'ndeki kararname hazırlığında adı geçen isimlerden biri de Dışişleri Sözcüsü Burak Özügergin'di. Bakanlık Sözcüsü Özügergin'in, Kaya Türkmen'den boşalacak olan Lizbon'a atanması bekleniyordu. Ancak, Bakan Ahmet Davutoğlu, Özügergin'i, kritik dönemde Ankara'dan uzaklaştırmamayı tercih etti.

BİZE ULAŞIN