Olumlu gelişmeler ABD'ye kapı açtı

Başbakan Tayyip Erdoğan, "Ermeni soykırımı" tasarısının Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi'nde kabul edilmesinin ardından askıya aldığı ABD seyahatini gerçekleştireceğini bildirdi. 12-13 Nisan'da yapılacak Küresel Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılacağını duyuran Erdoğan, "Bazı olumlu gelişmeler var. Temenni ederim ki bu olumlu gelişmeler nisan ayında da devam eder'' diyerek, ABD Başkanı Obama'ya "24 Nisan" mesajı gönderdi. Erdoğan, cuma namazını kıldığı Başyazıcı Camisi'nden ayrılırken şunları söyledi:
* (ABD ziyareti) 5-6 ay önce, aldığım daveti gerçekleştirmiş olacağız. Büyükelçimizi de ABD'ye önümüzdeki hafta göndereceğiz.
* (Kriz aşıldı mı?)Bazı olumlu gelişmeler var. Temenni ederim ki bu olumlu gelişmeler nisan ayında da aynı şekilde devam eder.
* (Obama ile görüşecek misiniz?) Görüşeceğimiz çok şey var, tabii görüşeceğiz. Buraya gelecek olan 40'ı aşkın ülkenin devlet başkanları, hükümet başkanları var. Bunlar fırsatlardır.

ABD KARARDAN MEMNUN

Erdoğan, dün partisinin MKYK toplantısında üyelerin, anayasa paketi konusunda "330'un altında oy alınırsa ne olur?" sorusu üzerine, "367'yi bile bulabiliriz" dedi. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, Erdoğan'ın ABD'ye gitme ve Büyükelçi Tan'ın Washington'a gönderilmesi kararından memnuniyet duyduklarını söyledi.

BİZE ULAŞIN