Arınç: Attıkları taş başlarını yaracak

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetelerin Ankara Temsilcileri ile yaptığı toplantıda, muhalefetin pakette yer alan bazı düzenlemelerin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gitmesinin "çılgınlık" olacağını söyleyerek, "Attıkları taş başlarını yaracak" dedi. Arınç'ın, anayasa değişiklik paketine ilişkin eleştirilere yanıtları şöyle oldu:
Ne yürütmeyi durdurmayla referanduma giden süreci engellemek, ne de yüzde 60 veya daha fazla ile millet buna 'evet' dediğinde, 'Biz bunu Anayasa Mahkemesi'nde 11 kişi ile çözeriz' diye düşünmek çılgınlıktan başka bir şey değil. Bunun sonucu yüzde 47 filan da olmaz. Attıkları taş başlarını yarabilir. Yüzde 60 referandum tahminim.
Gizli oylamanın olduğu her yerde fire bir ihtimaldir. Fire dendiği zaman başlar sadece AK Parti'ye dönüyor. İddia ediyorum; eğer CHP milletvekillerine ambargo koymayarak Genel Kurul'a gelmelerini temin edecekse, onların içinde de 'evet' oyu kullanacakların 20-25'ten az olmadığına inanıyorum. MHP için de böyledir.
(Meclis Başkanı'nın Anayasa değişikliğine imza atması) Benim kanaatim, kesinlikle böyle bir imza yoktur. Grupta, yaz aylarında Anayasa Mahkemesi'ne gidilecekse ya da olağanüstü toplantı çağrıları için imza toplanır. Böyle bir imza geçmişte alınmış da, grup elemanları teklife eklemişse bu yanlışlıktır, özensiz davranıştır, hatadır. ya da komplo yapmaya niyetli birileri imzayı oraya dahil etmiş olabilir.

BİZE ULAŞIN