'Kendinizi artık gizleyemezsiniz'

Anayasa taslağını eleştiren yargı ile siyasi partilerin söyleminin örtüştüğünü belirten Başbakan Erdoğan, siyaset yapmakla suçladığı yargıya "İyot gibi açığa çıktınız" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, MÜSİAD'ın 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda "Yargı siyasallaşmadı, siyasete soyundu. Bu işi bu kadar seviyorsan cübbeni çıkar gel siyaset meydanına çık" dedi. Anayasa taslağına karşı çıkan yargıyı ve muhalefet partilerini eleştiren Erdoğan şunları söyledi:

İYOT GİBİ AÇIKTA
Modern, demokratik standartları bu ülkede istemeyenler var. Yargı şu anda feryat ediyor. Bakıyorsunuz ki bizden çok siyasetçi olmuşlar, maşallah. Hani yargı siyasallaşmıştı? Yargı siyasallaşmadı, yargı siyasete soyundu. Şu anda fark bu. Bakıyorsunuz gayet rahat bir şekilde siyasete müdahale edip, şunu da söyleyebiliyorlar. Vatandaşa, parlamentoya çağrı yapıp, 'Sakın bu anayasa değişikliğini desteklemeyin' diyorlar. Bir yargı mensubu böyle bir çağrı yapabilir mi? Bu işi bu kadar seviyorsan cübbeni çıkar gel, siyaset meydanına çık. Bu iş böyle yapılır. Nasıl olsa bu anayasa değişikliğine karşı çıkan partiler var, onlardan birine katılırsın. Şu anda zaten iyot gibi de açığa çıktınız, kendinizi gizleyecek bir yeriniz de kalmadı. Siyasi arenada olanların yaptıkları açıklamalarla sizin açıklamalarınız birebir örtüşüyor. Kendinizi artık gizleyemezsiniz. Artık bu kadarına da pes.
Avrupa ülkelerinde HSYK, Yargıtay, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi atamaları, parlamento, senato, Meclis, başbakan ve bakanlar kurulunca yapılıyor. HSYK'ya atama yapılmasının dile getirilmesine bile tahammül edilemiyor. En sonunda lütfettiler, dediler ki, 'Adalet Bakanı kalsın ama müsteşar çıksın.' Ne kadar güzel bir teklif. Şimdi bir de pazarlığa oturacağız.
Siyasetçi kendi ayağına bu şekilde kurşun sıkar mı? Yargı mensubunu Yargıtay müsaade ederse yargılayabilirsiniz. Silahlı kuvvetler mensubunu silahlı kuvvetler izin verirse yargılayabilirsiniz. Siyasete gelince neden bir siyasi partinin kapatılıp kapatılmamasında TBMM'ye güvenmiyorsunuz? Yoksa TBMM'yi oluşturanlar hastalıklı mı? Dedik ki, 'Grubu olan tüm siyasi partilerin 5'er üyesinin olduğu bir komisyon olsun.' Bizim 336 milletvekilimiz var, 5 üye verecek. 200 milletvekili ise 15 üye verecek. Eğer üçte ikisi, 14 kişi 'yargılansın' derse dava açılabilir ve Anayasa Mahkemesi'nde süreç başlar. Şimdi bunun neresinde bir siyasi partinin kendini kurtarma operasyonu var? Tabii bu devran böyle gitmez. Muhalefet parti mensuplarından da gizli oylamada aklı selim düşünerek ve başlarını iki ellerinin arasına alarak bu taslağa "Evet" diyecekler var. İlla referandum deniyorsa, o zaman diyorum ki niye rahatsız oluyorsunuz? Madem 'millet istemez' diyorsunuz.
Kuvvetler ayrılığı konusundaki hassasiyetimizi farklı yerlere çekmek isteyenler var. Hiçbir zaman bizler yasamanın da yürütmenin de yetkilerinin gaspına müsaade edemeyiz. Kendi imtiyazlı alanlarını kaybetme korkusu içine girenlerin millete hesap verme durumu yok. Onun için de yaptıkları işlerin faturasını kendilerinin değil, milletin ödemesine alışmışlar.
Biz daha anayasa demeden muhalefet Anayasa Mahkemesi dedi. Milletin iradesini mahkeme kapısına taşımak ancak bu CHP'ye yakışır. Anayasa değişikliği konusunda milletin meclisinin iyi bir sınav verememesi durumunda başvurulacak tek merci millettir.

BİZE ULAŞIN