"Alın size imza artık paketi tartışalım"

Ak Parti Grup Başkan Vekili Suat Kılıç, muhalefetin dillendirdiği imza tartışmalarına son noktayı koydu. Baykal'ın ısrarla "Meclis Başkanı'nın imzası var" dediği teklif geri çekildi. Suat Kılıç, "maksatlı imza tartışmalarını sona erdirmek için imzaları çektik" diyerek, muhalefete "hadi bakalım imza tartışmaları bitti, paketi tartışalım" diye çağrıda bulundu.

Sayın Kılıç, muhalefetin iddiaları doğru mu? TBMM Başkanı'nın imzasının anayasa değişiklik teklifinde yer aldığı iddiası doğru mu?


Anayasa değişikliği teklifinin imza üzerinden değil öz ve içerik bakımından tartışılmasını istiyoruz. Maalesef muhalefet maksatlı ve gereksiz bir imza tartışması başlattı. Muhalefetin kastettiği "imzaların uygunsuz olduğu" yönündeki iddialar tamamen asılsız. Muhalefetin iddia ettiği gibi Sayın Meclis Başkanı'nın imzası mevcut değişiklik teklifinde yok.

Peki Muhalefet bu imza meselesini neden bu kadar büyüttü?

Anayasa paketini içerik ve öz bakımından tartışmak istemedikleri için imza olayını ortaya atıp konuyu büyüttüler. İmzalarda hiçbir yanlışlık söz konusu değildi ancak muhalefet tamamen maksatlı olarak paketin içeriğini tartışmamak için kasıtlı tartışma yarattı. Biz imzaları çekerek bu tartışmayı kökünden bitirdik.

Şimdi ne olacak?

Aralarında benim de olduğum 50'den fazla milletvekili imzalarımızı çektik ve teklife yeniden imzalarımızı atacağız. Burada amaç imza iddialarının haklı olduğunu çıkarmak değil aksine imza tartışmasına son noktayı koymak. Bizim bu paketin imza tartışmalarının gölgesi altında kalmasına gönlümüz razı olmadı. Bundan sonra muhalefet anayasa teklifini sadece ve sadece öz ve içerik bakımından tartışmak zorunda kalacak çünkü başka bir tartışma ihtimali ortadan kalkmış bulunuyor.

O halde şimdi 'sadece içerik' tartışılacak diyorsunuz.

Muhalefete "hadi bakalım biz doğru adımı attık şimdi paketin içeriğini ve özünü tartışalım" diyoruz.


"TEKLİF YENİDEN İMZAYA AÇILDI" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BİZE ULAŞIN