'Kaderimiz ayrı değil'

Başbakan Erdoğan, TRT El Türkiye'nin açılış töreninde İstanbul'un kaderinin Mekke ve Gazze'nin kaderinden ayrı olmadığını söyledi

TRT'NİN Arapça yayın yapacak "TRT El Türkiye" kanalı dün gece Dolmabahçe'de düzenlenen törenle yayın hayatına başladı. Açılışta konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul'un kaderinin Mekke ve Gazze'nin kaderinden ayrı olmadığını belirterek, "Nasıl Haiti için yüreklerimizi birleştirdiysek, Gazze yanarken, Kudüs üstünde kara bulutlar dolaşırken de tepkisiz kalamayız" dedi. Türkler ve Arapların 'ortak bir medeniyetin mensupları' olduklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Biliniz ki istikbalimiz de bir. Tarih boyunca Kudüs hüzünlendiğinde; Beyrut, Kuveyt, Manama hüzünlendiğinde İstanbul, Ankara ve Şanlıurfa da hüzünlenmiştir. İstanbul'un kaderi Kahire, Amman, Mekke, Medine, Kudüs ve Gazze'ninkinden ayrı değil. Yüzümüz Batı'ya dönük olsa da sırtımız asla Doğu'ya dönük değildir." Konuşmasında Arapça deyimlere de yer veren ve büyük alkış alan Erdoğan "TRT El Türkiye hepimizin ortak kanalıdır" dedi. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de İstanbul merkezli olan ancak Beyrut, Kahire ve Şam'dan da canlı yayın yapacak kanalın 350 milyon kişiye ulaşmasını beklediklerini kaydetti. Törene, Katar Veliaht Prensi Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thami ve çok sayıda davetli de katıldı. Öte yandan dün akşam törenden önce, Katar Vileaht Prensi Al-Thami ile Erdoğan, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi.

BÖLGE DEĞERLENDİRİLDİ

18.05'de başlayan 50 dakikalık görüşmede Türkiye ve Katar arasındaki ikili ilişkilerin ve işbirliğinin daha da geliştirilmesi için atılabilecek adımların değerlendirildiği ve her iki ülkeyi ilgilendiren güncel bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi. Bu sırada Katar heyeti ile Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi.

BİZE ULAŞIN