Oğlu öldükten sonra tahliye oldu

Fethiye’de 18 yaşındaki bir gencin ölümüne, annesinin de borç nedeniyle hapse girmesine neden olan Dershane, 5 bin TL’lik alacağının ödeneceği İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından taahhüt edilince, davadan vazgeçti.

Muğla Cezaevi'nde 2 aydır hükümlü bulunan anne Emine Sipahi bugün öğle saatlerinde tahliye edildi.

Kendisini Muğla'ya almaya gelen ağabeyi Sami Arslan, kardeşi Osman Arslan, ablası Ayşe ve eniştesi Mehmet Zeren tahliye sonrası Fethiye'ye hareket etti. Psikolojik sorunlar yaşadığı ileri sürülen Emine Sipahi basın mensuplarının sorularını yanıtlamadı.

Fethiye´de Soner Semih Sipahi'nin kurs gördüğü dershaneye olan borç nedeniyle annesi Emine Sipahi´nin cezaevine girmesine üzülerek psikolojik bunalıma girmiş, geçen Cuma gecesi saat 22.30 sıralarında evlerinin balkonundaki demir çardağa bağladığı iple kendini asarak intihar etmiş, arkasında ´Herkes hakkını helal etsin. Bu duruma daha fazla dayanamayacağım´ yazılı bir not bıraktığı ileri sürülmüştü. Oğlunun ölümünün ardından baba Mustafa Sipahi, dershane yönetimini suçlayarak, okur-yazarlığı az olan eşine taahhütname imzalatıldığını, Bin 400 TL olan borcun faizlendirilerek 5 bin 250 TL´ye çıkarıldığını öne sürmüştü.

Bugün sabah saatlerinde baba Mustafa Sipahi ile kayınbiraderi Sami Aslan, cezaevinde bulunan Emine Sipahi´nin tahliye olması için İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gültekin ile görüştü. Görüşme sonrasında Gültekin, dershane yönetimiyle görüşerek, 5 bin 250 TL´lik borcun Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ödeneceğini taahhüt etti ve dershane yetkililerinden şikayetlerini geri almalarını istedi.

Gültekin, "Kaymakamlık ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz ortada ne kadar borç varsa karşılayacağız. Tahliye için avukat gerekli müracaatları tamamladıktan sonra yapılan yazışmaların ardından anne Emine Sipahi serbest kalacak. Aile, bugüne kadar ne Kaymakamlığa, ne de bize yardım talebinde bulunmamış. Eğer daha önce gelselerdi, bu duruma engel olabilirdik" diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Gültekin, bu açıklamanın ardından 5 bin 250 TL´nin ödenmesini sağladı. Dershane avukatı Tolgay Pisili, Fethiye Adliyesi´ne giderek dershane yönetiminin şikayetten vazgeçtiğini bildiren dilekçeyi verdi. Bunun üzerine savcılık, Emine Sipahi´nin serbset bırakılması kararını aldı ve yazısını Muğla Cezaevi´ne gönderdi.

Emine Sipahi'nin ağabeyi Sami Arslan, erkek kardeşi Osman Arslan, ablası Ayşe ve eniştesi Mehmet Zeren, cezaevindeki kızkardeşi Emine Sipahi´yi almak üzere Muğla´ya geldi. Öğle saatlerinde Muğla E Tipi Kapalı Cezaevi önüne gelen Emine Sipahi'nin yakınları, saat 13.45'te Emine Sipahi'yi alarak cezaevinden ayrıldılar. Emine Sipahi'nin pskilojik sorunlar yaşadığı ileri sürülürken, cezaevi çıkışında basın mensuplarının sorularını cevapsız bıraktı.

BİZE ULAŞIN