Anayasa paketine 265 imzalı rötuş

İmzaları dün sabah çeken AK Parti yönetimi, yeni Anayasa paketini Başbakan ve 264 vekilin imzasıyla Meclis Başkanı'na sundu. Pakette iki yeni düzenleme yer aldı

CHP'nin geçen hafta Meclis Başkanlığı'na sunulan anayasa değişiklik paketinde tarafsız olması gereken TBMM Mehmet Ali Şahin'in de imzasının bulunduğuna ilişkin iddiaları, pakette değişiklik yapılmasına neden oldu. AK Parti yönetimi, CHP'nin imzalarla ilgili iddialarına son vermek için anayasa değişikliği paketindeki imzaları dün sabah saatlerinde geri çekti. Böylece geçen hafta verilen değişiklik paketi gündemden düşürüldü. Öğleden sonra ise yeni paket Başbakan Tayyip Erdoğan ve 264 milletvekilinin imzası ile Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

İKİ YENİ DÜZENLEME
Toplam 27 maddeden oluşan yeni pakette iki yeni düzenleme yapıldı. Buna göre önceki pakette yer alan, "Anayasa Mahkemesi'nin anayasa değişikliğinde iptale, siyasî partilerin kapatılmasına ya da devlet yardımından yoksun bırakılmasına karar verilebilmesi için gerekli olan üye tamsayısının üçte iki oy çokluğu şarttır" ifadesi "Toplantıya katılan üyelerin üçte iki oy çokluğu şarttır" şeklinde değiştirildi. Yeni pakette Anayasa'nın 157. maddesinde düzenleme yapıldı. Buna göre önceki pakette Anayasa'nın 156'ncı maddesinde yer alan "hakimlik teminatı" hükmü, 157'nci maddede de uygulandı. Yeni düzenleme ile Anayasa'nın 157'nci maddesinin son fıkrası, "Askerî Yüksek İdare Mahkemesi'nin kuruluşu, işleyişi, yargılama usulleri, mensuplarının disiplin ve özlük işleri, mahkemelerin bağımsızlığı ve hâkimlik teminatı esaslarına göre, kanunla düzenlenir" şeklinde değiştirildi.

KILIÇ AÇIKLADI

AK Parti'nin aldığı bu karar dün TBMM Grup Başkanvekili Suat Kılıç tarafından medyaya duyuruldu. Kılıç, "Türkiye'de belli çevreler, özellikle muhalefet, anayasa değişikliği teklifini özü bakımından tartışmak yerine bir imza tartışması yaratmayı tercih etti. Oysa değişiklik teklifinin altındaki imzalar noktasında en ufak bir problem söz konusu değildir. Bu maksatlı yaklaşımı boşa çıkarmayı, teklifin altında imzası bulunan milletvekilleri olarak bir görev şeklinde değerlendirdik." Değişiklik teklifi, TBMM Başkanlığı tarafından Anayasa Komisyonu'na sevk edildi. Teklif, perşembe günü saat 10.30'da görüşülmeye başlanacak.

BAŞBAKAN'IN İMZASI DA VAR
Yeni pakette Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da imzası bulunuyor. AK Parti yönetimi, CHP'nin anayasa değişikliği teklifinde TBMM Başkanlığı'na sunulan milletvekili imzalarının sahte olduğu iddialarına karşı da, yeni imzalar için tüm vekilleri Ankara'ya çağırdı.

BİZE ULAŞIN