Oğlu intihar eden anne tahliye edildi

Dershane borcu nedeniyle hapishaneye girince oğlu intihar eden Emine Sipahi dün tahliye oldu. Geç gelen tahliye için parayı Milli Eğitim ödedi

Muğla Fethiye'de çocuklarının dershane parasını ödeyemeyip hapse girince bir oğlu intihar eden Emine Sipahi (53), dün borcun Milli Eğitim Müdürlüğü'nce ödenmesi üzerine tahliye edildi. Geçen cuma günü intihar eden gencin babası Mustafa Sipahi ile dayısı Sami Arslan, dün öğleden sonra Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gültekin'le görüştü. Milli Eğitim Müdürü Gültekin'e gazete kupürlerini göstererek olayı anlatan acılı baba Mustafa Sipahi, oğlunu kaybettiğini belirterek, hapiste olan eşi için yardım talep etti. İş buldukça şoförlük yapan baba Sipahi, "Bizim maddi gücümüz yok. Ne yapacağımızı şaşırdık" dedi. Müdür Gültekin, acılı aileye başsağlığı diledikten sonra dershanenin avukatını arayarak Emine Sipahi'nin cezaevinden tahliye edilebilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını istedi. Ardından da 5 bin 250 TL olan borcu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ödeyeceklerini açıkladı. Gültekin, "Olaylar bu boyuta gelmeden bize ulaşsalardı, daha önceden çözüm bulurduk. Annenin olayın üzüntüsünden cezaevinde doktor kontrolünde olduğunu da öğrendik. Yeni bir acı yaşanmasını istemiyoruz", baba Mustafa Sipahi ise, "Oğlumu kaybettik, geri getiremeyiz. Eşimin cezaevinden çıkması bizim için yeterli" dedi.

'OĞLUM KENDİNİ FEDA ETMİŞ'
Paranın ödenmesinin ardından anne Sipahi, dün, saat 13.50'de Muğla E Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edildi. Sipahi'yi almaya ağabeyleri Sami ve Osman Arslan gitti. Cezaevinden önce çöp torbalarına konulmuş eşyalar, ardından yüreği yanık anne çıkarıldı. Acılı anne, Fethiye Çatalarık mahallesinde gözyaşlarıyla karşılandı. Ağıtların yakıldığı kavuşma sırasında oğlunun adını sayıklayan anne Sipahi, "Yuvamız parçalandı. Oğlum, 'Annemi cezaevinden çıkarayım' diye evi satmaya kalkmış. Dershane borçları yüzünden beni cezaevinden çıkarmak için kendini feda etti. Oğlum dershane uğruna gitti. Bir ayım kalmıştı. Oğlum evi satılığa çıkarmış ancak satamayınca, beni de cezaevinden çıkaramayınca kendini feda etmiş. Bu hale getirenlerden şikayetçiyim" dedi. Emine Sipahi'nin ağabeyi Sami Arslan, "Bu olayın sorumlusu olan 2 dershane ve avukatları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız'' diye konuştu. Arslan, devletin yasa çıkartarak dershaneler yüzünden mağdur olan yoksul ailelere yardımcı olmasını istedi.

OKUMA YAZMA BİLMİYORDU

Emine ve Mustafa Sipahi çifti 2 yıl önce oğulları Samet (20) ve kızları Ö'yü (15) dershaneye kaydettirmiş ancak bin 800 TL olan borçlarını ödeyememişti. Avukat tarafından taahhüt imzalatılan okuma yazma bilmeyen Emine Sipahi 2 ay önce 'taahhüdü ihlal' suçundan cezaevine gönderilmişti. Aile, Emine Sipahi'yi kurtarabilmek için evlerini satışa çıkardı ama alıcı çıkmadı. Bunun üzerine bunalıma giren Soner Semih Sipahi (18), kendisini evlerinin balkon demirine asarak intihar etti.

BİZE ULAŞIN