'Balyoz'da Sarıışık için tutuklama kararı

Balyoz Planı soruşturmasının 3. dalgasında emekli subaylar Org. Sarıışık, Tümgeneral Karababa ve Albay Can tutuklandı. Üç asker ise serbest kaldı

Balyoz Eylem Planı soruşturmasında önceki gün gerçekleştirilen 3'üncü dalga operasyonunda gözaltına alınan 16 emekli subay arasındaki emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık, emekli Tümgeneral Nuri Ali Karababa ve emekli Albay Mümtaz Can "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamasıyla tutuklandı. Emekli Yüzbaşı Mehmet Ulutaş tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Emekli Tümgeneral Zekeriya Öztürk ile emekli Albay Beşer Güzel de savcılık ifadelerinin ardından serbest kaldı. Gözaltındaki 16 emekli subaydan, MGK'nın son askeri genel sekreteri olan ve emniyette 39 sayfa ifade verdiği öğrenilen emekli Org. Şükrü Sarıışık ile emekli Tümg. Nuri Ali Karababa, emekli Tümg. Zekeriya Öztürk, emekli Albay Beşer Güzel, emekli Albay Mümtaz Can ve emekli Yüzbaşı Mehmet Ulutaş dün saat 11.00 sıralarında Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirdi. Şüphelilerin, Özel Yetkili Cumhuriyet savcıları Süleyman Pehlivan ile Ali Haydar'a ifade vermelerinin ardından 2002 yılının 5. Kolordu Komutanı emekli Org. Sarıışık, Karababa, Can ve Ulutaş tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Emekli Tümgeneral Zekeriya Öztürk ile emekli Albay Beşer Güzel ise savcılıkça serbest bırakıldı.

8 ASKER EMNİYETTE

Akşam saatlerinde İstanbul Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkarılan emekli Org. Sarıışık, emekli Tümg. Karababa ve emekli albay Can ise tutuklanarak Metris cezaevine gönderildi. Emekli yüzbaşı Ulutaş'ın ise serbest bırakıldı. Gözaltındaki Tümg. Behzat Balta, Tuğg. Ünal Akbulut, Tuğg. Tuncay Çakan, Tuğg. Mustafa Kemal Tutkun, Tuğg. Faruk Oktay Memioğlu, Albay Ali Tarık Akcan, Albay Ertuğrul Üçler ve Kurmay Albay Sıtkı Ö.'nün ise bugün işlemlerinin tamamlanmasının ardından Adliyeye çıkarılması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN