Erdoğan: Protokollerden geri adım atmayız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun Ermenistan ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Fransa Senatosu Başkanı Gerard Larcher ile görüşmesi öncesinde Ritz otelden çıkarken, "ABD'de Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile görüşme var mı?" şeklindeki soruya verdiği yanıtta, Sarkisyan'ın mektuba vereceği yanıta göre hareket edeceklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, "Sayın Sarkisyan'a özel temsilcimi gönderdim. Bir mektubum var. Bu mektubum kendisine bugün ulaşmış olması lazım. Bu mektubun neticesini aldıktan sonra değerlendireceğim. Ben olumlu bakıyorum ama özel temsilcim döndükten sonra nihai kararı verir" dedi. Mektubun ana konusuna da değinen Erdoğan, "Biz uluslararası hukuk kuralları içerisinde ahde vefaya inanan bir ülkeyiz. İsviçre'de atılan imzalara sadakatimizi her zamana gösteririz, geri adım atmamız söz konusu olamaz. Türkiye kendi hafıza kayıtlarını başkalarına dayatmaz, başka ülkelerin de dayatmaması gerekir. Karşılıklı sadakat içerisinde her ülke kendi üstüne düşeni yaparsa ki bunun ağırlıklı olarak bir tarih komisyonuyla çözümünün isabetli olacağını hep söylüyoruz. Konuyla ilgili olarak biz ne gerekiyorsa yaparız, bunun farklı ülkelerde oluşturulan lobilerle yapılması süreci zora sokar şu andaki süreç bu istikamettedir. Olumlu sona yaklaşmamızı umut ediyorum" ifadelerini kullandı.

İSRAİL YORUMU

Erdoğan, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun yaptığı eleştiriyi hatırlatan gazeteciye şöyle yanıt verdi: Kendilerini hiçbir zaman sorgulamıyorlar. Hayatlarında hiçbir zaman onların haksız olduğu durum yok. Herzaman onlar hakladır. Bu havanın içindeler. Ama dünya öyle düşünmüyor...

İRAN YORUMU

Biz 1639 Kasr-ı Şirin Antlaşması'ndan bu yana İran'la dostuz. Enerji ve doğalgaz ihtiyacından sonra ikinci ülkedir bizim için. İhtiyaçlarımızı oradan gideriyoruz. Atacağımız her adımı diplomasi içerisinde yürütmek istiyoruz. Irak ve Afganistan'da olanların kazanımı olmamıştır. Burada olacak olanların da kazanımı olmayacaktır. Biz istiyoruz ki herşey diplomasi alanında çözülsün...

BİZE ULAŞIN