İsrail'le bir kriz daha

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman Erdoğan'ı "Kaddafi'ye dönüşüyor" diyerek diktatörleşmekle suçlarken, Erdoğan "O benim muhatabım değil" dedi

Çarşamba 07.04.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 07.04.2010
ABONE OL
İsrail ile Türkiye ilişkilerindeki gerginlik dün İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın Başbakan Tayyip Erdoğan'ı Libya Lideri Kaddafi ve Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'e dönüşmekle suçlamasıyla bir kez daha tırmandı. Erdoğan, "O adam benim muhatabım değil" yanıtını verdi. Bu söz düellosunun Erdoğan'ın TRT Arapça'nın açılışındaki sözleriyle başladığı ortaya çıktı.

ADIM ADIM KRİZ

Erdoğan'ın TRT Arapça'nın açılışında söylediği, "Çocukların Gazze'de duygudan yoksun biçimde katledildiği" sözleri üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı önceki gün "Görünen o ki Türkiye Başbakanı, İsrail ile ilişkiler pahasına İslam dünyasıyla bütünleşmeyi hedefliyor" diye karşılık verdi. "Araplar ve Türkler kardeştir ve biz aynı değerleri paylaşırız" diyen Erdoğan'ın sözlerine karşı, "Ona daha yaratıcı bir yol bulmasını ve aşırı uçtaki Hugo Chavez gibi bir lider olmak yerine, hem Müslüman hem de Batı dünyasıyla entegre olmaya çalışmasını öneririz" denildi.
Lieberman dün de İsrail'in devlet radyosuna yaptığı açıklamada, "Erdoğan'ın yavaş yavaş Kaddafi veya Hugo Chavez'e dönüştüğünü" söyledi.
Erdoğan'ın yanıtı gecikmedi: "Medya üzerinden değerlendirme yapılmaz. Kaldı ki o adam muhatabım değil.'' Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Sayın Başbakanımıza yönelik haddini aşan, yakışıksız ve hiçbir gerçekle bağdaşmayan ifadeleri şiddetle kınıyor ve reddediyoruz" denildi.