'Tarihte olduğu gibi gönül birliğimiz var'

Bosna Hersek Parlamentosu'nda barış ve hoşgörü mesajı veren Erdoğan, "Gelecek nesillere birlikte yaşamanın mümkün olduğunu ispatlamalıyız" dedi

Başbakan Erdoğan, "Biz Balkanlar'da herhangi bir ülkedeki istikrarsızlığın tüm Balkanlar'ı istikrarsız hale getireceğine inanıyoruz. İşte bunun için Bosna Hersek'in egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve uluslararası alanda tanınmış sınırlarının muhafaza ve idamesine büyük önem atfediyor, bu yolda tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz'' dedi. Erdoğan, Bosna Hersek temaslarının ikinci gününde Parlamento binasında düzenlenen Saraybosna İş Forumu'na katılarak bir konuşma yaptı. Türkiye ile Bosna Hersek'in dilden folklora, edebiyattan musikiye, mimariden gelenek ve göreneklere kadar her alanda ortak noktaları bulunduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Farklı dilleri konuşuyor olabiliriz, aramızda fiziki mesafeler bulunuyor olabilir ancak bizim halklarımız arasında gönül köprüleri var. Biz tarih boyunca olduğu gibi bugün de Bosna Hersek ile gönül diliyle konuşuyoruz'' dedi. Saraybosna'nın kış mevsiminin en ağır yaşandığı şehirlerden biri olduğunu anlatan Erdoğan, bu şehrin aynı şekilde baharın da en güzel, en coşkulu ve en heyecanlı yaşandığı şehirlerden biri olduğunu dile getirdi. "Eskiler kış mevsimi ne kadar ağır geçerse baharın ve yazın o kadar verimli, hareketli geçeceğini söyler'' diyen Erdoğan, özellikle Bosna Hersek ve Saraybosna için bu öngörüye yürekten katıldığını ifade etti.

"ÖZÜR DİLEDİLER"
Erdoğan şunları söyledi: "Bosna Hersek, geride bıraktığımız yüzyılı çok ağır şartların hüküm sürdüğü bir uzun kış mevsimi gibi yaşadı. Tüm Bosna Hersek, onunla birlikte tüm Balkanlar ve elbette bizler acının, gözyaşının, travmaların hiç eksik olmadığı bir süreci hamdolsun geride bıraktık. O dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Bosna Hersek'in nasıl yandığına, Saraybosna'nın nasıl yıkıldığına şahit olduk ama şimdi, aradan geçen 15 yılın ardından Bosna Hersek'in küllerinden yeniden doğmanın veya yeniden doğduğunu görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.'' Sırbistan'ın, Srebrenitsa'daki olaylarla ilgili özür dilediğini de hatırlatan Erdoğan, bu ülkenin ayrıca Bosna Hersek'in toprak bütünlüğünü kabul ettiğini teyit ettiğini ifade etti. Erdoğan, şunları kaydetti: "Bölgede yaşanan trajedilerin sebep olduğu travmaları aşmak için Bosna Hersek ve Sırbistan liderlerinin, özellikle de Sırbistan'ın cesaret ve sağduyu sergileyerek böyle bir kararı kabul etmesinin zamanı gelmiştir. Gelinen aşamada bu gelişmeyi ileriye dönük olumlu bir adım olarak addediyor ve sürece katkıda bulunmuş olmaktan memnuniyet duyuyoruz."

TÜRK GİRİŞİMCİLER

Bosna Hersek'te Türk girişimcilerin de bulunduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, bunun yeterli olmadığını daha fazla girişimcinin bulunması gerektiğini dile getirdi. Erdoğan şöyle konuştu: "Bizde ekonomide bir tabir vardır. Para aynen civa gibidir. Kendisi için uygun yeri nerede bulursa oraya kaçar. Biz Bosna-Hersek'i böyle uygun bir yer olarak görmek istiyoruz. Ben doğrusu ülkemdeki girişimcileri Bosna-Hersek'te yatırım yapmaları için sürekli teşvik ediyorum.''

İZZETBEGOVİÇ'İN MEZARINA ZİYARET VE SERGİ
Erdoğan, Bosna Hersek'in Kurucu Cumhurbaşkanı İzzetbegoviç'in mezarını ziyaret etti. Erdoğan, sonra Yunus Emre Enstitüsü'nce düzenlenen Osmanlı Padişahlarının Fermanları Sergisi'ni de açtı. Erdoğan, enstitünün, Türkçenin yaygınlaşmasına ve Türk tarihi belgelerinin tanıtımına katkı sağlayacağını belirterek, "Enstitü bir Goethe Enstitüsü, Cervantes Enstitüsü gibi dünyada adından söz ettirir hale gelecek'' dedi.


BİZE ULAŞIN