Anayasa paketinde son dakika çekişmesi

Anayasa değişiklik paketini çok sayıda milletvekili ile yavaşlatmaktan son anda vazgeçen CHP, AK Parti'nin verdiği iki teklifin de geçerli olduğu iddiasını ortaya attı

CHP, bugün Anayasa Komisyonunda başlayacak tartışmalı anayasa değişikliği teklifi için yol haritasını belirleyerek baskın yapma fikrinden vazgeçti. Son yapılan Merkez Yönetim Kurulu(MYK) toplantısında anayasa değişikliği teklifi konusunda sert muhalefet yapma ve komisyona üyelerin dışında çok sayıda milletvekilini yığma kararı alan parti dün bu taktikten vazgeçti. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay son dakika değişikliğini şöyle açıkladı: "Hiçbir zaman ortamı germe, sert tartışmalar çıkarma niyetinde olmadık. Muhalefetimizi İçtüzüğün bize verdiği yetkiler çerçevesinde yapacağız. Komisyonda arkadaşlarımız yapılan işlemlerin yanlışlığını, içtüzüğe ve anayasaya aykırılığını anlatacaklar. Engellemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız ama bu yasalar çerçevesinde verilen haklar içinde olacak." Buna karşılık CHP, komisyonda AK Parti'nin geri çektiği ilk değişiklik teklifinin de geçerli olduğunu öne sürerek, "İlk teklif düşmüş değil, iki sakat teklif var" tezini işleyecek. CHP'nin Anayasa ve Adalet komisyonu üyesi hukukçu milletvekilleri, Süha Okay başkanlığında bir 'starateji' toplantısı yaptı. Anayasa ve içtüzük maddelerinin masaya yatırıldığı toplantıda izlenecek yol haritası da belirlendi. AK Parti'nin 216 imzalı ilk teklifinin 61 imzayla geri çekilemeyeceğini savunan Okay, şöyle dedi: "Kolektif irade ortaya konulmuştur. Sonraki vazgeçme teklifin hükümsüz kalmasına yol açmaz. Anayasa Komisyonu yanlış bir işlem yapmıştır. Anayasa Komisyonuna sevk edilen teklifin düşmesi için altında imzası bulunan bütün milletvekillerinin imzasını geri çekmesi gerekiyor. Yapılan işlem, eylemli içtüzük ihlalidir. Kolektif iradeye muhtaç olan tasarruflar, kolektif irade ile bir bütün olarak geri çekilebilir. Böyle geri çekme olmaz. Ortada iki sakat teklif bulunmaktadır. Bunun mücadelesini vereceğiz" dedi. CHP Anayasa Komisyonu'na, "değişiklik tekliflerinin her sayfasında niye komisyon mühürü yok" diye de itiraz etti. CHP'nin bu iddiasına karşı bugüne kadar, anayasa veya başka komisyonlarda üyelere dağıtılan tekliflere mühür basılmadığı, böyle bir geleneğin olmadığı belirtildi.

'UCUZ POLİTİKA'
CHP'nin tüm imzalar geri çekilmediği için ilk anayasa değişikliği teklifinin düşmediği yönündeki iddiasına AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç'tan, "İşin esasına girmemek üzere uydurulmuş senaryolardır, CHP'nin ucuz politikalarıdır" yanıtı geldi. Kılıç, "Artık bu şekil tartışmalarını bir tarafa bıraksınlar ve anayasa değişikliği teklifini özü bakımından değerlendirmeye alsınlar" dedi.

BİZE ULAŞIN