Avrupa kentlerinden akın ettiler

PARİS dün gece tarihi gecelerinden birisini yaşadı. Başbakan Tayyip Erdoğan, Paris'in en ünlü kongre ve gösteri salonlarından biri olan Zenith'de 6 bin Türk vatandaşı ile buluştu. Erdoğan'ı izlemeye Fransa'nın değişik kentlerinin yanısıra Belçika, Hollanda ve Almanya'dan da Türk kökenli vatandaşlar geldi.
Erdoğan, "Paris'te 5 Bin Türk'le buluşma" programı için ünlü Zenith Salonu'na geldiğinde, salona giremeyen yaklaşık 10 kişinin beklediğini gördü. "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla karşılanan Erdoğan, kısa bir konuşma yaptı. Erdoğan "Salonun tamamıyla dolması nedeniyle dışarıda kalanların içeriye alınması riskli. Yetkililer, bu riski göze alamayacaklarını söylediler. Türkiye'den bütün milletimin selam, sevgi ve saygılarımı getirdim. Bizi anlıyorsunuz, şartları anlıyorsunuz, sizleri seviyoruz" diyerek bekleyenlerin gönlünüaldı.
Salonu dolduran coşkulu kalabalık, Erdoğan salona girer girmez, ellerinde Türk, Avrupa Birliği ve Fransız bayraklarını sallayarak, "Türkiye seninle gurur duyuyor" şeklinde tezahhurat yaptı.
Erdoğan'ın konuşması öncesinde, içinde değişik din ve mezhepten Türk vatandaşlarından oluşan Hatay Medeniyetler Korosu, salonda konser verdi. Aralarında baş örtülü, kippalı, başı açık olan üyelerinbulunduğu koro ilahilerini yanısıra, Kürtçe, Arapça parçalarla ve Yahudi halk ezgileri seslendirildi. "Sivas'ın Yollarına" türküsü ise hep bir ağızdan seslendirildi.
Dışarıda Fransız, içeride Türk görevliler güvenliği sağladı.
Gecede, Başbakan'ın eşi Emine Erdoğan ile bakanlar Ahmet Davutoğlu, Veysel Eroğlu, Ertuğrul Günay, Egemen Bağış ve Zafer Çağlayan da eşlik etti.

BİZE ULAŞIN