'Barış için desteğimiz aranıyor'

BAŞBAKAN Erdoğan, konuşmasında Türkiye'nin, son dönemde yaşadığı dönüşümle tarihe kayıt düşen, gündem belirleyen, gündem belirlenirken düşüncelerine müracaat edilen bir ülke olduğunu söyledi. Dünyanın pek bölgesinde Türkiye'nin barış çabalarının konuşulduğunu belirten Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:
Kafkasya'da, Ortadoğu'da, Balkanlar'da Türkiye'nin tutumu gözleniyor. Bir çok bölgede yaşanan sıkıntılarda Türkiye'nin desteği aranıyor.
Türkiye'nin yüzü batıya dönüktür. Ama Türkiye'nin asla ve asla sırtı doğuya dönük değildir. Bin yıllardır birlikte yaşadığımız bir ve beraber yaşadığımız ülkelere bigane kalamayız. Oralardaki kardeşlerimizi kendi kaderlerine terk edemeyiz. Bağdat acı çekerken, Beyrut acı çekerken, Kudüs, Gazze acı çekerken biz yatağımızda rahat uyuyamayız.
Biz belli bir coğrafyayla ilgilenip dünyanın geri kalanına ilgisiz kalamayız. Tarih, medeniyetimiz, insanlık anlayışımız bize sorumluluk yüklüyor. Yeryüzünün hangi köşesinde feryat gözyaşı varsa orada tüm imkanlarıyla Türkiye var.
BİZE ULAŞIN