Bişkek’te Türkler tehlikede

Kırgızistan'daki darbe ve sonrasında yaşanan kaos Türkleri de vurdu. Yağmalanan mağazaların sahipleri arasında çok sayıda Türk işadamı da var. Bişkek'te 5 büyük ayakkabı mağazası bulunan ve 2 mağazası harabeye dönen Malatyalı işadamı Arslan Arslan, yaşadığı dehşeti sabah.com.tr'ye anlattı.2 MAĞAZAMIN ÇELİK DUVARLARINI YIKIP, YAĞMALADILAR

"Benim Bişkek'te 5 büyük ayakkabı mağazam var, dünkü olaylar sırasında 2 mağazam harabeye döndü. Dükkanlarımdan biri göstericiler tarafından basılan Devlet Başkanlığı Sarayının tam arkasındaki caddede diğeri de biraz ilerisindeydi.

Çatışmaların başladığı sırada yanımda çalışan elemanlarım beni mağazadan çıkarıp, güvenli bir yere götürdü. Benim dükkanlarım 2007 yılındaki olaylar sırasında da büyük zarar görmüştü. 3 yıl önceki o olayların ardından 5 mağazamın hepsinin vitrininin önüne güvenlik için çelik duvarlar ördürdüm fakat dünkü çatışmalarda çelik duvarlar bile işe yaramadı. Göstericiler her yeri yakıp, yıkarak geçtiler, 2 mağazamın önündeki çelik duvarları delmişler, sonra camları kırıp, vitrinleri indirmişler, mağazalarımın içine girip, her yeri talan etmişler, içerisi şu an harabe gibi, savaş alanı gibi. Maddi zararım çok büyük ancak tam olarak ne kadar bilemiyorum, bunun dışında olaylar şu an da devam ediyor, bu gece bizi neler bekliyor kestiremiyorum insani olarak güvenlik sorunu yok fakat maddi açıdan güvenlik endişesi var çünkü insana bir şey yapmıyorlar fakat her yeri yıkıp, geçiyorlar".

BİZE ULAŞIN