Paris'te 15 bin kişilik coşku

Başbakan Erdoğan, ünlü Zenith salonunda 6 bin Türk vantandaşı ile buluştu. Yaklaşık 10 bin kişinin salon dışında kaldığı buluşmada Erdoğan 'Asimilasyona hayır, entegrasyona evet' mesajı verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Fransa'da yaşayan Türklere "Asimilasyona hayır, entegrasyona evet" mesajı verdi. Türklerin kendilerine verilen çifte vatandaşlık hakkından yararlanmasını ve seçme seçilme haklarını kullanmalarını isteyen Erdoğan, "Fransız pasaportu kullanmakla Türklük, Kürtlük gitmez" dedi. Erdoğan, Zenith Salonu'nda Türklere yaptığı konuşmada şunları söyledi:

PASAPORTLA TÜRKLÜK GİTMEZ

Fransa size çifte vatandaşlık veriyor. Fransa'nın size vermiş olduğu seçme seçilme hakkını kullanın. Eğer Başbakanına güveniyorsan bunu yap. Fransız pasaportu kullanmak seni asimile etmez. Türklüğün, Kürtlüğün gitmez. Neden buradan Avrupa siyasetine siyasetçi çıkmasın? Bu adımları atmıyoruz, ama başkaları atıyor. Siz ne dediğimi anladınız. Entegrasyon farklı, asimilasyon farklı. İkisini birbirine karıştırmayın. Benim vatandaşım entegrasyonda sorun çıkarmaz. Bu sizin de mutluluğunuz için olan birşey. Asimilasyon talebi bir insanlık suçudur. Kimse size sen kültürünü, medeniyetini terk et diyemez. Anadilinize sahip çıkacaksınız. Sonra yaşadığınız ülkenin dilini mutlaka öğreneceksiniz. Faransa'nın efsanevi lideri eski Fransa Başkanı Charles de Gaulle 47 yıl önce şunları söylemişti. "Türkiye bugün her zamankinden daha fazla batının ve Avrupa'nın ayrılmaz bir parçasıdır." De Gaulle 47 yıl önce söylediği söz bizim iktidarımız döneminde somut karşılık bulmaya başladı. Şu anda 5.5 milyon vatandaımız Avrupa'da yaşıyor.

SAHİPSİZ DEĞİLSİNİZ

Biz, sevdiklerinden ayrı kalmanın anadan, babadan, baba ocağından ayrı kalmanın ne demek olduğunu çok iyi biliriz. Buralarda asla yalnız, kimsesiz değilsiniz. Asla ve asla sahipsiz değilsiniz. Başınızı asla öne eğmeyin. Sizler burada, yaşadığınız, çalıştığınız, vatandaşı olduğunuz dost ülkelerin himayesindesiniz. Fransa birçok dedikodulara rağmen Türkiye'nin dostudur, müttefikidir.

SARKOZY'YE TEŞEKKÜR

Memnuniyetle görüyorum ki, Fransa sizleri gurbette değil kendi evinizde hissettiriyor. Fransız yönetimine sizlere olan sıcak ilgisi sebebiyle özellikle teşekkür ediyorum. Biz ne Türkiye içinde, ne Türkiye dışında tek bir vatandaşımızın bile başı öne eğilsin istemiyoruz. Tek bir vatandaşımız bile kendisini itilmiş, ötelenmiş, dışlanmış hissetsin istemiyoruz. Benim her bir vatandaşım, her bir soydaşım güçlü bir Türkiye'nin arkasında olduğunu hissetmelidir ve artık hissediyor.

İZDİHAM GECİKTİRDİ
Coşkulu bir kalabalığa seslenen Başbakan Erdoğan'ın Zenith salonunda 20.00'de başlaması beklenen program izdiham nedeniyle bir buçuk saat gecikti.

BİZE ULAŞIN