"Ayıptır, yazıktır, günahtır"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin emin ve kararlı adımlarla muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefindeki yürüyüşünü sürdürdüğünü belirterek, "Dünyanın bir çok gelişmiş ülkesi pazar kaybederken, biz çeşitlendiriyoruz. Şu anda kıskanılan bir Türkiye var" dedi.

AK Parti'nin hizmetlerine yönelik eleştirilere tepki gösteren Erdoğan, "Dertliyim, önümüzü kesme gayreti içinde olanlar var. Bu ülkede ne yapıldığına bakılmıyor, kimin yaptığına bakılıyor. Sıkıntı burada. Ayıptır, yazıktır, günahtır" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Özel Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Sağlık Merkezi Hastanesi açılış törenine katıldı. Törende konuşan Erdoğan, GİSBİR Sağlık Merkezi Hastanesi'nin, iş sağlığı ve güvenliği noktasında bölgenin ihtiyaçlarını karşılayan önemli bir merkez olacağını söyledi.

Erdoğan, "Sektör büyüyünce kaçınılmaz olarak iş kazalarında da artışlar oldu. Son dönemde sektör temsilcileri ile birlikte bu kazaların önüne geçmek için gayretlerimiz oldu. Bazı ilerlemeler kaydettik. Ama ne kadar önlem alırsanız alın bunu sıfıra indirmek mümkün değil. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile. Ben bu vesile ile hem işveren hem çalışanlarımıza tedbirler noktasında bir kez daha azami hassasiyet ricasında bulunuyorum" dedi.

Türkiye'nin krizi hızlı şekilde geride bırakmaya başladığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, "İMKB tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Bugün gün ortasında rekor kırdık. Ben teğet geçecek dediğimde dalga geçenlere soruyorum şimdi ne diyeceksiniz bakalım. Tespitler doğru çıktı çünkü biz milletimize inanıyoruz. Biz, suistimal yapmadan ayağımızı sağlam basarak bu yola çıktık, böyle devam ediyoruz. Yiğit düştüğü yerden kalkıyor. Bu millet de kalktı, kalkıyor" diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin emin ve kararlı adımlarla muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefindeki yürüyüşünü sürdürdüğünü söyledi. Küçük meselelere takılmadıklarını belirten Erdoğan, "Türkiye'nin yıllarca küçük meselelere takılıp nasıl vaktini kaybettiğini biliyoruz. Biz, kendi dört duvarının içine kapanan bir Türkiye değil, bütün imkanlarıyla dünyaya açılan bir Türkiye'yi şu anda inşa ediyoruz. Büyük bir ülke, güçlü bir Türkiye'ye, ufku olan, vizyonu olan bir ülkeye yakışan neyse biz onu yapıyoruz. Bu çabalarımız, her alanda olduğu gibi ekonomide de karşılığını buluyor. Aktif bir dış politikanın ardından aktif ticaret geliyor. Ticaretimiz kat kat artıyor. Dünyanın bir çok gelişmiş ülkesi pazar kaybederken, biz çeşitlendiriyoruz" açıklamasında bulundu.

IMF konusunda da açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Siyasi dayatma bize gelmez. Siz uluslar arası para fonusunuz, bizimle parayı konuşun. Gelir de bizim sistemimizle oynamaya kalkarsanız, müsaade etmeyiz. Biz kendimize güveniyoruz. Kriz esnasında bir yerlerden yardım dilenmedik, para almadık, başımızın çaresine baktık. Komşuda neler olduğunu görüyorsunuz. Bizde bir tane banka kapanmadı. Şu anda kıskanılan bir Türkiye var. Artık 'ya durun ne olacak, nereye gidiyoruz' gibi bir endişemiz yok. Her şey yolunda" dedi.

Erdoğan, sözlerinin sonunda AK Parti'nin hizmetlerine yönelik eleştirilere tepki göstererek, "Dertliyim, önümüzü kesme gayreti içinde olanlar var. Bu ülkede ne yapıldığına bakılmıyor, kimin yaptığına bakılıyor. Sıkıntı burada. Ayıptır, yazıktır, günahtır" diye konuştu. Hastane açılışının ardından Kartal'da yapımı süren adalet sarayını denetlemeye gideceğini de belirten Erdoğan, "Yargı adeta kümes gibi yerlerde çalışmasın. Yargı en güzel fiziki imkanlara kavuşsun istiyoruz" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN