Haber turu.

'Asimilasyon suç sayılamaz'
BAŞBAKAN
Tayyip Erdoğan'ın "Kimse Türklerden asimile olmalarını isteyemez. Asimilasyon bir insanlık suçudur" sözlerine Fransa'dan yanıt geldi. Fransa Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı Sözcüsü, "Çeşitli ve çok sayıda bileşenden oluşan Fransa dünyaya açık bir ülkedir. Fransa'da yaşayan Türk veya Türk kökenli toplum buna temel bir katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla asimilasyon hiçbir şekilde insanlığa karşı bir suç olarak sayılamaz" dedi. Sözcü, "Biz öncelikle Sayın Başbakanın vatandaşlarının ülkemize entegre olmaları için yaptığı çağrıyı not ettik" diye konuştu.
ANKA

Kılıç 'keçi davası' açtı
ANAYASA
Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, kendisini kastederek "keçi" ifadesini kullanan eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu hakkında "hakaret ettiği" iddiasıyla 1 yıldan 2 yıla kadar hapis istemiyle suç duyurusunda bulundu. Kanadoğlu, "Şimdiki Anayasa Mahkemesi'nde bir tek hukukçu olmayan üye var. O da başkan. Yeni değişiklikle 13 hukukçu olmayan kişi üye olabilir. Biz bir 'keçi' ile baş edemiyorduk" demişti.

YÖK, hukukçu önermedi
YÖK
Genel Kurulu, Anayasa Mahkemesi'ne YÖK kontenjanından boşalan üyelik için, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanmak üzere Prof. Dr. Engin Yıldırım, Prof. Dr. Recep Tarı ve Prof. Dr. Gülsettin Çelik'in isimlerini önerdi. İktisatçı olan 3 ismin de hukuk fakültesi öğretim üyesi olmaması dikkat çekti. Anayasa Mahkemesi'ne 1993 yılında YÖK'ün temsilen seçilen üye Sacit Adalı, 5 Mart'ta emekli oluyor.

Atalay'dan Van'a müfettiş
İÇİŞLERİ Bakanı Beşir Atalay CHP lideri Deniz Baykal'ın Van'dauğradığı yumurtalı saldırıyı AK Parti yöneticilerinin organize ettiğine ilişkin iddiasını araştırmak üzere iki mülkiye başmüfettişini görevlendirdi. AK Parti Van İl Başkanı Mustafa Bilici de İl Başkan Yardımcısı Arslan Yılmaz ile Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyesi Cahit Kiraz'ın savunmalarını istendi.

BİZE ULAŞIN