Anayasa paketinin maddeleri masada

Anayasa değişiklik paketinin maddelerinin görüşülmesi, CHP'nin "Anayasa'ya aykırılık" itirazı ve MHP'nin de itiraza desteğine rağmen Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi

Meclis Anayasa Komisyonu'nda, AK Parti'nin 30 maddeden oluşan Anayasa değişiklik teklifinin görüşme maratonu başladı. CHP, teklifin dört maddesinin Anayasa'nın değiştirilmesi teklif bile edilemeyen 2'nci maddesinde yer alan 'hukuk devleti'' ilkesine aykırı olduğunu savundu ve paketten çıkartılmasını istedi. MHP'liler de, paketin Anayasa'nın hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu savundu. Ancak yapılan oylama sonucunda teklifin anayasa aykırı olduğuna ilişkin önerge kabul edilmedi. Oturumun sonunda ise değişiklik paketinin maddelerinin görüşülmeye başlanması kabul edildi. Anayasa Komisyonu dün 14:00'te toplandı. Üyeler ile birlikte 60'ı aşkın milletvekili komisyon toplantısına katıldı. Yer olmadığı için çok sayıda milletvekilinin ayakta kaldığı görüldü. CHP tam kadro komisyona gelmekten ve önerge vermekten vazgeçtiği için görüşmeler sakin geçti. AK Partililerin eleştirileri sakin bir şekilde dinlediği görüldü.

İNÖNÜ ÖRNEĞİ
Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ile Komisyon Başkanı Burhan Kuzu arasında yer bulunamaması nedeniyle tartışma yaşandı. Kuzu'nun, Genç'in yaşlı olduğunu ima etmesi ile tartışma alevlendi. Genç, bir süre sonra "Daha fazla masal dinlemeyeceğim" diye toplantıyı terk etti. Görüşmeye geçilmeden usul tartışması yaşandı. CHP, AK Parti'nin ilk verdiği teklifin imzalar çekilse de düşmediğini ileri sürerek, iki teklifin birleştirilmesini önerdi. MHP de bu öneriye destek verdi. AK Parti kanadı ise Erdal İnönü'nün imzası ile verilen bir Anayasa değişiklik teklifinden imzalar çekildiği için işlem yapılmadığını hatırlattı. CHP, paketin Anayasa Mahkemesi, HSYK'nın yapılarını değiştiren, kapatma davası açılması kararını Meclis'e bırakan, hakim ve savcılar için Adalet Bakanlığı müfettişlerine denetim yetkisi veren maddelerinin, Anayasa'nın değiştirilmesi bile teklif edilemeyen hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu belirtip, düzenlemeler ve bağlantılı maddelerin paketten çıkartılmasını önerdi. CHP'nin gerekçesinde, kamu personelinin partiye bağlı memurlar haline getirilmek istendiği, paketle bunun anayasal altyapısı oluşturulduğu belirtildi. Oylama sonucunda ise teklifin Anayasa'ya aykırı olduğuna ilişkin CHP önergesi reddedildi. MHP çekinser oy kullandı.

BDP "KABUL" OYU VERDİ

BDP'nin komisyon üyesi Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, "Görüşmeler sırasında önergeler vereceğiz. Bu önergelere destek verilmezse sizi kaderinizle ve teklifinizle baş başa bırakıyoruz" dedi. MHP Konya Milletvekili Faruk Bal da, teklifi "Bu teklif külliyen Anayasa'ya aykırıdır. Bu teklif kargaşa, kaos ve kavgaya gebedir" diyerek eleştirdi. 10.5 saatlik maraton sonunda, Anayasa değişiklik paketinin maddelerinin görüşülmesine geçilmesi kabul edildi. Oylamada AK Partili milletvekilleri "kabul", CHP ve MHP'li milletvekilleri "hayır" oyu kullandı. BDP'li Hamit Geylani'nin "kabul"oyu vermesi dikkat çekti.

MACUNLU OTURUM
Anayasa Komisyonu üyelerine, başkan Burhan Kuzu "mesir macunu" getirdi. Çiçek "Mesir macunları güç toplamak için mi" sorusuna espriyle yanıt verdi ve "Mesir macununu da Anayasa gibi masanın üstünde bulduk"dedi.

BİZE ULAŞIN