TSK, Sayıştay denetimi dışında kaldı

Plan ve Bütçe Komisyonu, TSK, MİT ve Emniyet'in Sayıştay tarafından denetimini öngören maddeyi, yasa teklifinden çıkardı

SAYIŞTAY Kanunu'nda değişiklik yapan teklif, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü. Tekliften çıkarılan maddeyle, TSK, MİT, Emniyet ve Merkez Bankası, Sayıştay, denetimi dışında kaldı. AK Parti Sivas Milletvekili Mustafa Açıkalın başkanlığında toplanan komisyon toplantısında MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, savunma, güvenlik, istihbarat kurumlarının denetlenmesinin Sayıştay tarafından çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenmesini istedi. CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi de "Nerede silahlı kuvvetler var mutlaka orada bir şey vardır, burası kötülük kaynağı, şer kaynağıdır" anlayışıyla hareket edildiğini savundu. Sözlere tepki gösteren AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Aydoğan ise "Şimdiye kadar nerede böyle bir şey ima edildi?" diye sordu. CHP'li Hamzaçebi, "TSK'nın malları gizlilik arz eden konular. Bu kurumların denetimini, bu kurumların görüşünü alarak Bakanlar Kurulu belirlesin" öneresi getirdi.

MERKEZ BANKASI DA DIŞINDA

Milli Savunma Bakanlığı temsilcisi de bu konudaki denetime ilişkin esas ve usullerin, "İdarelerin görüşleri alınmak suretiyle Bakanlar Kurulu'nca, Bakanlar Kurulu'nca çıkarılması Anayasaya aykırı deniliyorsa Sayıştay tarafından çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenmesinin uygun olacağını" kaydetti. Genelkurmay temsilcileri de tasarıya karşı çıktı. Bunun üzerine verilen bir önerge ile madde tekliften çıkarıldı. TSK, MİT, Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik Sayıştay'ın performans denetimi dışında kaldı. Verilen bir başka önergeyle ise Merkez Bankası'nın denetimiyle ilgili madde de tekliften çıkarıldı.

BİZE ULAŞIN